Zaliczka a Zadatek – zasadnicze różnice

Zadatek a ZaliczkaWbrew pozorom dzisiejszy post jest bardzo ważny dla wielu osób, ponieważ bez znajomości tych dwóch pojęć jak : zaliczka czy zadatek; mogą stracić dużo pieniędzy w zależności od tego jaką umowę zawierali z usługodawcą, wynajmującym czy też innym podmiotem. Często jeśli zawieramy umowy cywilno-prawne, dzieło czy zlecenie, w większości występuje albo zadatek albo właśnie zaliczka. Co to jest i jak się chronić siebie i swoje interesy?

Zaliczka

 co to jest zaliczka i jak to wygląda od strony prawnej?

Zaliczka jest formą umowy między dwoma stronami. W skrócie jedna strona przekazuję cześć środków stronie drugiej w ramach umowy. W przypadku nie wywiązania się jednej ze stron, sama zaliczka po prostu jest zwracana, bez dodatkowych konsekwencji. Warto wiedzieć, że oprócz zaliczki istnieje coś takiego jak zadatek, czyli zadatek staje się nim tylko wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie – bez takiego określenia będzie zawsze  zaliczka.

Sytuacja odnośnie zaliczki lub zadatku występuję najczęściej w sytuacji gdzie kupujący, zawierając umowę przedwstępną, płaci sprzedającemu zadatek (zwykle 10% ale często jest to ustalane w drodze negocjacji).  Te przykładowe 10% wchodzi w ogólną cenę sprzedaży, ale jest do zwrotu.

Zadatek

Czy zadatek to samo co zaliczka?

Zadatek  to dodatkowe zabezpieczenie umowy, służy do zabezpieczenia interesów obu stron danej umowy sprzedaży, wynajmu lub innej. Strona, która nie wykona swojego zobowiązania traci zadatek bezpowrotnie. Zadatek jest skuteczny jeżeli zostanie wręczony przed, w trakcie lub po zawarciu umowy, czyli generalnie w każdym momencie. Zadatkiem może być określona suma wyrażona w pieniądzu (np. jak w zaliczce 10%) jak również rzecz ruchoma. Wysokość zadatku nie powinna przekraczać wartości przyszłego zobowiązania.

Zadatek jest najczęściej stosowany w umowach przedwstępnych(sprzedaż nieruchomości, samochodu itp.). Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek zerwania umowy w ostatniej chwili przez drugą stronę.

W przypadku gdy zadatek wynosił przykładowo 10%:

 • Jeśli umowa właściwa zostanie zawarta, zadatek jest zaliczony jako część zapłaty i kupujący dopłaca brakujące 90%
 • Jeśli kupujący wycofa się z zakupu, to sprzedający może zatrzymać zadatek
 • Jeśli sprzedający wycofa się ze sprzedaży, to kupujący może żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości
 • Jeśli właściwa umowa nie zostanie zawarta z winy obu stron lub z przyczyn niezależnych, to zadatek ulega zwrotowi

To co warto wiedzieć to zadatek jest zdefiniowany w art. 394 k.c.

Generalnie warto wiedzieć o takiej zasadniczej różnicy, często nie wiedzę taką wykorzystują firmy lub osoby fizycznej wykonujące usługi. Zadatek można stracić w jednej chwili, bo usługobiorca nie wywiąże się z umowy z nami. Dlatego tak ważne jest czytanie umowy, którą podpisujemy.  Zgodnie z prawem , niewiedza nie zwalnia  z obowiązku przestrzegania prawa, w każdej postaci.

Pozdrawiam Paweł

podobne wpisy, podobne posty, warto poczytać:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Ten Artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google

 • zadatek zaliczka
 • umowa przedwstpna
 • zadatek a zaliczka
 • zadatek a zaliczka różnica

4 comments on “Zaliczka a Zadatek – zasadnicze różnice

 1. Zapraszam serdecznie :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Rafał – zaglądać będę :) na stronkę- pozdrawiam Paweł :)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Co się tyczy zadatku to ważne jest również to, że art. 394 k.c. o którym Pan wspomina ma tzw. charakter dyspozytywny. Czyli strony umowy mogą w odmienny sposób określić przesłanki skorzystania przez wierzyciela z prawa zatrzymania zadatku albo prawa do żądania zapłaty sumy dwukrotnie wyższej. To tylko kolejny przykład na to, że warto uważnie czytać proponowane nam do podpisu umowy.

  Dodałbym może tylko jeszcze, że gdy strony zgodnie rozwiążą umowę albo sąd ją rozwiąże na mocy wydanego orzeczenia to zadatek powinien być zwrócony, jak również nie ma wtedy obowiązku zapłaty sumy dwukrotnie wyższej.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Rafał- dzięki za wpis i komentarz. Jak najbardziej masz rację, i zgadzam się z tobą że warto śledzić całą umowę i lepiej sobie wyjaśnić jakieś niejasności, niż później żałować.

   P.S fajna strona- będę wpadał.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>