Restrukturyzacja kredytu – kto skorzysta i jak napisać wniosek

restrukturyzacja Restrukturyzacja kredytu jest dobrym kołem ratunkowym do utrzymania naszej płynności finansowej i ochroną wstępną oczywiście przed wpadnięciem w spiralę długów. Warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z restrukturyzacji i z czym się to wiąże, jakie koszty się ponosi, oraz czy w każdej sytuacji bank udzieli nam takiego wsparcia.

Restrukturyzacja dla kogo?

Do rozmowy z bankiem o zmianie warunków kredytu powinniśmy się szczegółowo przygotować. Warto zastanowić się, czego możemy oczekiwać od banku i na jakie warunki można się zgodzić. Dobrze jest jak przemyślimy, do czego ma nam służyć ta restrukturyzacja i w czym tak naprawdę ona nam pomoże. Jeśli przewidujemy, że przyszłe raty kredytu nie będziemy mogli regulować w tej samej wysokości z róznych powodów to jest to bardzo dobry moment na złożenie wniosku o restrukturyzacje w banku.

Powodów może być wiele, dlatego powinniśmy przy wniosku najlepiej dobrze je agrumentować, oraz najlepiej jak dostarczymy odpowiednią dokumentację. Często powodem odrzucenia wniosków w bankach jest brak przedstawienia dokumentacji potwierdzających nasze słowa w piśmie, o czym nie zawsze doradcy w placówkach mówią, a my złościmy się, że bank odrzucił nasza prośbę bez przyczyny. Restrukturyzacja jest jedyną szansą na obniżenie obecnego kredytu, więc w każdym banku przyznawanie restrukutryzacji może odbywać sięna innych zasadach oraz według innych procedur.

 Restrukturyzacja w różnych  bankach

Przykładowo w jednym banku o restrukturyzacje mogą ubiegać się klienci, którzy maja duże zaległości i faktycznie nie mogą sobie poradzić z obecnyim płantościami rat. Ich zaległości zazwyczaj są już powyżej 3 –4 rat i często są już na etapie kontatku windykatorów z banku. Taka restrukturyzacja ma na celu odciążyć klienta z wysokości rat i wydłużyć mu okres spłaty, aby zaczał spłacać raty terminowo.

W innym banku może być tak, że restrukturyzacja jest tyljo dla klientów, którzy nie posiadają jeszcze żadnych zaległości albo są one nie większe niż 1 zaległa rata. Dla klientów bardziej zadłużonych taka restrukturyzacja może nie wchodzi nawet w grę, musza sobie radzić inaczej.

Koszty, rónież kształtują się w zależności od banku, często procentowo od kapitału pozostałego do spłaty od 2- 5%, przyczym też może być kwota nie mniejsza niż 20-60 zł. Restrukturyzacja, oodbywa się poprzez podpisanie aneksu do umowy, koniecznie trzeba odesłać orginał zostawiając sobie kopię, wówczas spłcamay raty według nowego harmonogramu. Warto wiedzieć, że niektóre baki dopuszczają jedynie jedną zmianę poprzez restrukturyzację w całym okresie kredytowania.

O co możemy prosić bank we wniosku o kredyt restrukturyzacyjny: wydłużenie okresu spłaty, tym samym zmniejszenie raty, przewalutowanie kredytu, zmiana harmonogramu spłat (zmiana daty spłaty), wakacje kredytowe.

Wydłużenie okresu spłaty – spowoduje obniżenie raty miesięcznej. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że wydłużając okres kredytowania spłacimy do banku znacznie więcej odsetek. Często klienci banków nie mogą rozgryźść jak to jest, że bank dał im mniejszą ratę a i tak muszą więcej spłacić. W przypadku zmniejszenia rat warto się zastanowić, jaką faktycznie chcemy mieć mniejsza ratę, jak środki w późniejszym okresie pozwolą to możemy nadpłacać kredyt, co miesiąc, tym samym wcześniej spłacimy.

Przewalutowanie kredytu – może spowodować obniżenie kwoty zadłużenia, jeśli oczywiście wszystkie czynniki zostaną zachowane( mniejszy kurs, brak kosztów za przewalutowanie itp.) Zmieniając kwotę kredytu na walutę innego kraju, w którym obowiązują niższe stopy procentowae nasze zadłużenie będzie niższe. Często taka operacja będzie nas kosztować (znaleźć można oferty gdzie wielokrotnego przewalutowania nic nie kosztuje to duży plus wóczas dla nas jest), ale dzięki temu możemy obniżyć zadłużenie kredytu oraz wysokość raty. Zmiana kredytu na inna walutę również niesie ryzyko zmiany kursu danej waluty, w jakiej będziemy spłacać. Przed przewalutowaniem warto jest policzyć czy nie stracimy na takiej operacji, oraz ewentualnie zrobić symulacji przy danych kursch waluty, tak żebyśmy byli świadomy ewentualnych podwyżek.

Zmiana harmonogramu spłat – pozwala na ustalenie terminu spłaty raty na korzystniejszy dla nas. Jest to bardzo dobra opcja, w przypadku problemy ze spłatą rat wynikają z tego, że zmienił się nam termin otrzymywanej wypłaty, renty czy emerytury. Do wniosku warto dołączyć np. wyciąg z konta z datą wpływu wynagrodzenie.

Wakacje kredytowe – pozwolą nam zawiesić spłatę rat na jakiś czasu. Niektóre banki taką opcję dają w ramach podpisanej umowy kredytowej jako dodatek dla klienta, wówczas wystarczy napisać pismo z prośbą o wakacje kredytowe w danym miesiącu. Banki po akcpetacji wydłuża nam okres kredytowania o jeden miesiąc bez dodatkowych kosztów. Te banki które zrobią nam wakacje kredytowe w ramach restrukturyzacji nie koniecznie musza nam darować odsetki, oznacza to że tylko rata odsetkową dalej trzeba wpłacać a kapitał sam jest przeniesiony, ale zawsze to coś. Jak pisałem kosztem może być konieczność podpisania ankesu do umowy.

 

A tutaj  Wniosek Restrukturyzacji

 

 

Jeśli faktycznie widzisz sygnały u ciebie w budżecie domowym, lub zaczynają się ” schody” z płynnością finansową, to warto rozważyć wniosek restrukturyzacyjny jako możliwość zmniejszenia rat, tym samym nie wpadnięcie w spiralę długów.

Pozdrawiam Paweł

podobne wpisy, podobne posty, warto poczytać:

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Ten Artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google

 • wniosek o restrukturyzację kredytu
 • wniosek o restrukturyzację kredytu wzór
 • RESTRUKTURYZACJA KREDYTU
 • restrukturyzacja kredytu wniosek
 • wniosek o restrukturyzację zadłużenia
 • prośba o restrukturyzację kredytu wzór
 • restrukturyzacja kredytu wzór
 • podanie o restrukturyzacje kredytu wzór

19 comments on “Restrukturyzacja kredytu – kto skorzysta i jak napisać wniosek

 1. Witam, być może przydatne okażą się również informacje zaczerpnięte od prawników z Conectum. Ja poczytałem tutaj usługa jest darmowa lub z minimalną opłatą.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. czy może mi ktoś pomóc w napisaniu wniosku o restrukturyzacje kredytu w banku pko bp

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Panie Pawle
  Proszę o poradę.W lipcu 2012 roku złożyłam wniosek o restrukturyzacje kredytu.W lutym 2013 dostałam przelew na konto w kwocie 15 tys złotych.Zostały mi one zabrane bez mojej zgody i wiedzy.Czy bank ma prawo zabrać mi te pieniądze?I czy ma prawo tak długo czekac z odpowiedzią na wniosek?
  I

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Anna-witaj i dzięki za wpis. Restrukturyzacja ma na celu zmniejszenie ci wysokości rat i wydłużenie okresu kredytowania. Jeśli otrzymałaś pieniądze to raczej to chyba jest konsolidacja. Nie wiem z jakiego powodu bank zabrał bądź zablokował ci pieniądze. Złóż reklamację do banku z informacją że żądasz natychmiastowej odpowiedzi. Nie znam szczegółów, więc na tę chwilę proponuje złożyć reklamację.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 4. witam mam pytanie jeslli napisze do banku prosbe restrukturyzacji o zamrozenie mi kredytu na 3miesiace , a po 3misiacach o zmiejszenie mi rat w wysokosci 120 zlotych to czy jest taka mozliwosc ze bank rospatrzy pozytywnie moja prosbe

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Laura- witaj i dzięki za komentarz. Jeśli bank miałby ci zamrozić (czyli karencja) raty na 3 miesiące będzie to zależeć od umowy jaka posiadasz i czy ona to przewiduje. Restrukturyzacja dotyczy raczej zmniejszenia wysokości rat i wydłużenia tym samym okresu kredytowania. Raczej wątpię aby bank zgodził się na brak spłaty przez 3 miesiące, może lepiej napisz że chociaż część odsetkową zapłacisz, a żeby kapitał tych 3 rat ci przenieśli na koniec okresu kredytowania. 3mam kciuki aby wyszło i się jednak udało :)

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. DZIEŃ DOBRY CHCIAŁBYM ZAPYTAĆ DWA MIESIĄCE TEMU PISAŁEM O TO ŻEBY ZMIEJSZYĆ RATE BĄDZ INNE ROZWIAZANIE PONIEWAŻ ZOSTAŁEM ZWOLNIONY Z PRACY I DO DZISIAJ JESTEM ZATEJESTROWANY W URZĘDZIE PRACY !NIE DOSTAŁEM ŻADNEJ ODPOWIEDZI DO DZISIAJ DWONIŁEM NA INFOLINIE DOWIEDZIAŁEM SIĘ ŻE NIE ZOSTAŁA SPRAWA ROZPATRZONA PONIEWAŻ NIE MOZNA ROZPACZYĆ WNIASKU JAK NIEJEST RATA ZAPŁACONA PO TERMINIE WIEC PROSZĘ MI ODPOWIEDZIEC Z CZEGO JA MAM PŁACIĆ TE RATY SKORO NIEMAM PRACY TYLKO POŻYCZAM NA NIE PRZECIEŻ NIE PO TO PROSZĘ O ZMNIEJSZENIE RAT I POMOC !!!JAK BYM NIE BYŁ W TRUDNEJ SYTUACJI TO BYM NIE SZYKAŁ INNEGO WYJSCIA

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @IZA- witaj i dzięki za wpis. Sytuacje masz trudną, i banki zmniejszają zazwyczaj ratę lub wydłużają okres kredytowania osobom które nie posiadają zaległości. Jeśli nie było ubezpieczenia od utraty pracy to odpowiedzialność w twoim przypadku jest mimo iż nie pracujesz, bo to nie zwalnia cię z konieczności spłaty raty w terminie. Różnie to bywa w bankach, bo niektóre robią restrukturyzację właśnie w przypadku kiedy klient ma problemy ze spłatą a inne niestety nie. Wiadomo, że jeśli by ci zmniejszyli ratę to jesteś wstanie bardziej się wywiązać, natomiast dla banków jest istotne to żebyś właśnie szybciej teraz spłaciła zaległość bo nie wiadomo jak ten stan twój bez pracy będzie długo trwał i wg opinii banku gorzej będzie odzyskać pieniądze. Wiem, głupie to ale faktycznie tak jest. Proponuję ponownie napisać prośbę z przedstawieniem argumentacji i dowodów na to że jesteś bez pracy i coś jednak wpłacać na swój rachunek, nikt ci nie może zabronić wpłacać nawet 20-50 zł na kredyt, nawet jeśli jest to nie pełna rata. Kontakt listowny czyli monity i telefony mimo to mogą być dalej od banku.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Witam proszę o wzór wniosku o restrukturyzację kredytu mój znajomy wpadł w spiralę kredytową chciałabym mu pomóc szukam w internecie ale niczego nie znajduję
  Oczywiście chciałabym taki wniosek poparty artykułami prawnymi aby bank nie odprawił go z przysłowiowym kwitkiem. Panie Pawle bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Monika- witam, wzór gotowego wniosku wraz z informacją jest pod adresem Wniosek-Restrukturyzacja. Nie ma w tym wniosku paragrafów prawnych, bo nie ma ustaw regulujących konieczność uzyskania przez klienta w banku restrukturyzacji.Restrukturyzacja zależy od danego banku i jego wewnętrznych procedur. Proponuję dobrze argumentować oraz dodatkowo dostarczyć dokumenty potwierdzające sytuację, dokumenty potwierdzające wspomniane wcześniej argumenty- niestety decyzja zależy jednak od określonych osób w danym banku i wewnętrznych procedur na podstawie których działają.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Witam!Mam pytanie jak napisać wniosek o wakacje kredytowe na 6 miesięcy i jakie informacje będą potrzebne.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  • @Iwona- witaj i dzięki za wpis. Zazwyczaj wakacje kredytowe są w okresie tylko 1 miesiąca, chyba że twoja umowa kredytowa przewiduje taki okres. W piśmie warto odwołać się do nr umowy, kiedy była zawarta, powołać się na punkt z umowy mówiący o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych, a także którego( których) miesiąca będzie dotyczyła ta przerwa w spłacie kredytu.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 8. […] pp « Restrukturyzacja kredytu – kto skorzysta i jak napisać wniosek […]

 9. prosze o pomoc odnośnie restrukturyzacji w euro bank
  pilne
  ppzdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • ewa :
   prosze o pomoc odnośnie restrukturyzacji w euro bank
   pilne
   ppzdrawiam

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ Hej ewa, dzięki za wpis daj znać co z ta restrukturyzacją?. mail: mybankier@gmail.com

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Witam .

  Mam trochę nietypową , sprawę otóż brałem kredyt gotówkowy w DB-PBC , na kwotę 12200 zł. oczywiscie do tego ubezpieczenie około 3,5zł.

  W trakcie spłacania zmieniła mi się drastycznie sytuacja finansowa , nie dawałem rady płacić rat , wystąpiłem o restrukturyzacje kredytu, oczywiscie przyszła odpowiedz pozytywna , z niską ratą , na dłuższy okres ,ALE do spłąty bedzie 16000 zł. czyli poprzedni kredyt z ubezpieczeniem , zapytałem Panią z działu restrukturyzacji czy nie należy mi sie zwrot składki z poprzedniego kredytu bo przecież bedzie ona zapłącona nowym kredytem który bedę spłacał. dostałem info że przechodzi on na spłate nowego… jak dla mnie to jest coś nie tak, bo na chłopski rozum to stary kredyt zostaje spłacony szybciej , wiec zwrot sie nalezy

  czekam na odp .
  pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Krzysztofie- odpowiedziałem na maila :).

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 11. Świetna informacja, czekam na wzór wniosku zatem 😉 Może uda mi się w końcu dogadać z moim bankiem…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>