Mandat przedawnienie – za bilet, za parking czy drogówkę

Mandat PrzedawnienieMandat przedawnienie po jakim czasie ? Złapał cię kontroler autobusu lub pociągu, dostajesz mandat za parkowanie albo drogówka wlepiła ci mandat. Mandat przedawnienie może być realne?  Jeśli nie decydujesz się zapłacić od razu a czas mija i na twoją skrzynkę nic nie przyszło, żadne wezwanie do zapłaty to nie jest to sytuacja dobra dla ciebie. Zobacz co możesz zrobić w sprawie Mandat przedawnienie dla kogo?

Mandat przedawnienie

Mandat za bilet

Nasze prawo reguluje kwestię niezapłaconego biletu. Jest to rok czasu aby było skuteczne wyegzekwowanie od nas należności za mandat. Po roku zgodnie z prawem  następuje przedawnienie tego mandatu. W sytuacji jednak gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, to  bieg przedawnienia ulega  zatrzymaniu czyli zawieszeniu aż procesu. Sam proces może trwać długo, ale zazwyczaj decyzja jest wydana zaocznie bez udziału naszego, i samą decyzję już od komornika otrzymujemy do domu.

 

Mandat od Policji

Co w przypadku gdy  mandat karny otrzymamy przez policję. Naturalnie Policja daje ci pozorny wybór albo przyjmujesz mandat na miejscu i masz 7 dni na spłatę, lub w zamian możesz wybrać sąd grodzki w którym masz nikłe szanse na wygranie procesu. Wybór jak psia mać, z terminologii wywierania wpływu, tzw.” Pozorny wybór”, czyli co nie wybierzesz i tak jesteś w czarnej **** dziurze znaczy się.  W momencie jeśli podpiszesz własnoręcznie jego przyjęcie czyli mandatu, staje się w tym momencie prawomocny.  Jeśli dalej brniemy, że podpisujemy ale nie płacimy to  urzędniczy wraz z komornikiem mają aż 3 lata na to by nas skutecznie odnaleźć.

 

Case study czyli z życia wzięte.

 

Pamiętam jak dziś, jak zona dostała 500 zł bez złagodzenia kary za przejechanie w moim mniemaniu na żółtym. Policja twierdziła, ze było to czerwone, z  braku ochoty wchodzenia w polemikę i braku możliwości obrony przed urzędem z którym rzadko się wygrywa, mandat został przyjęty. Ale nie zapłaciliśmy od razu, tylko sami przelewaliśmy przez 5 miesięcy po 100 zł. W Zasadzie powinno się pisać pismo z prośbą o aprobatę na spłatę w ratach, ale mogło by to trwać tygodniami a nie mamy pewności ze decyzja była by pozytywna. W zasadzie po przelaniu pierwszej części nikt nie kierował sprawy dalej, ani nie egzekwował mandatu bo generalnie go płaciliśmy czyli nie uchylaliśmy się od spłaty co jest podstawą do wszczęcia procedury szybkiej ściągalności.

 

Mandat dług przedawnienie

Mandat przedawnienie z fotoradaru

Od pstryknięcia zdjęcia do wysłania ci informacji o mandacie nie może minąć rok czasu. Jeśli nie zechcesz uregulować sprawę pewnie władze  skierują do sądu, a tam sprawa może trwać do dwóch lat. Jeśli sąd nie zdąży w ciągu dwóch następuje przedawnienie.

Mandat za telefon

Mandat za Internet

Mandat za prąd

mandat przedawnienie rachunków za telefon, prąd czy Internet również następuje po trzech latach. Natomiast trzeba się liczyć z tym że taką usługę mogą nam wyłączyć zgodnie z zawarta umową już bodajże po miesiącu braku zapłaconej kwoty.  W przypadku kwot większych niż 200 zł i opóźnieniu powyżej 60 dni istnieje taka możliwość, że zostaniemy wpisani do KRD czyli Krajowego rejestru dłużników lub BIG biura informacji gospodarczej.

 

 Zalegasz z ZUS- kiedy przedawnienie ?

 

Jeśli masz należności wobec  Państwowej mienia jak ZUS to czeka cię czekanie nawet  aż do 10 lat od końca roku podatkowego na dochodzenie swoich roszczeń, chyba że będzie  kolejna abolicja podatkowa. Dodatkowym minusem posiadania zaległości w ZUS czy US to brak możliwości uzyskania pisma o wiarygodności firmy. Fakt generalnie wystarczy teraz oświadczyć, iż nie posiada się żadnych zaległości w instytucjach państwowych ,ale w przypadku wykrycia rozbieżności tracimy w oczach i nie tylko.

 

Abonament RTV  i przedawnienie.

Telewizja Polska ma  aż 3 lata na to by ściągnąć z ciebie zaległa wpłatę. W tym czasie może skierować sprawę do sądu. Problem w zasadzie jest dla Urzędu w stosunku do osób które nigdy nie miały zarejestrowanych odbiorników, bo one nie płacą. Istnieje obowiązek ustawowy i wiele w tym temacie jest opinii na temat zasadności opłaty za abonament, nawet jeśli nie posiada się tv ani radia.  Jedno jest pewne osoby które są w ewidencji wcześniejszych opłat abonamentowych , muszą się liczyć z koniecznością opłaty abonamentu rtv.

 

Porady Prawne

  Alimenty czy można ich nie płacić?

 

Jeśli jesteś z zobligowany do płacenia alimentów to wiedz, że przedawniają się po 3 latach od dnia, w którym powinny zostać zapłacone. Bieg trzech lat może jednak przerwać np. skierowanie sprawy do sądu. Informacja jednak jest też zła, bo za brak alimentów faktycznie można iść do  więzienia. Uważam, jednak że odpowiedzialności za własne dzieci powinna zaczynać się już   w każdym z nas, a nie w momencie dopiero wyroku sądowego.

 

Jeśli podoba ci się artykuł  ” Mandat przedawnienie – za bilet, za parking czy drogówkę ”  podziel się na facebook lub wyślij znajomym :)

Pozdrawiam Paweł

.

podobne wpisy, podobne posty, warto poczytać:

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Mandat przedawnienie – za bilet, za parking czy drogówkę, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Ten Artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google

 • przedawnienie dugu
 • mandat za parkowanie
 • przedawnienie mandatu
 • yhs-1

2 comments on “Mandat przedawnienie – za bilet, za parking czy drogówkę

 1. Ciekawe kompedium wiedzy, zwłaszcza dla tych, którzy zalegają z opłatami i kilku podmiotów jednocześnie:P

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Lokaty- dzięki za wpis i komentarz. Zawsze warto wiedzieć co w trawie piszczy i czy to coś faktycznie dużego 😛 :).

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>