Jak usunąć wpis do Big czy Bik ?

Za rachunki i  inne zobowiązania straszą cię że będziesz na czarnej liście? Za nim dowiesz się jak usunąć wpis, dowiesz się co to jest BIK i BIG.

Ale o co chodzi?- Jak nie wiesz o co chodzi , to chodzi o pieniądze!

Warto na samym początku rozróżnić czym jest BIK a co to takiego BIG. Większość osób myli te dwa pojęcia sprowadzając informacje do  zasłyszanych  plotek o czarnej liście. Ten brak wiedzy wykorzystują  banki, instytucje finansowe a także firmy windykacyjne.

Powszechna opinia jest taka, że BIK to czarna lista na której lądują wszyscy którzy źle spłacają kredyty, nieterminowo spłacają za telefon lub inne rachunki. Ludzie boją się być w BIK, nie wiedząc że znajdą się w tej instytucji czyli Biurze Informacji Kredytowej (BIK) bez względu na to czy będą płacić kredyty terminowo czy będą zalegać. BIK bowiem gromadzi informacje o tym jakie produkty bankowe posiadamy, kiedy je otworzyliśmy czy zostały spłacone i czy były opóźnienia w spłatach. Aktualizacja danych w BIK  powinna byc dokonywana przez bank przynajmniej raz w miesiącu, ale banki mogą to robić częściej.Tak więc, mit o czarnej liście BIK zostaje obalony- nie jest to nic złego, a jedynie jeśli mieliśmy duże zaległości i opóźnienia w spłatach może to nam przeszkadzać w zaciąganiu nowych kredytów. Bik do tej pory gromadził historię jedynie z banków, także np. SKOK’i nigdy nie przekazywały informacje o swoich kredytobioracach ale same korzystają z możliwości przeglądania samej bazy o kredytobiorcach jak również inne podmioty finansowe.

Zobacz  jak w 7 krokach spłacić swoje zobowiązania i jeszcze na nich zarobić-darmowe wejście.

Ważne jest to , że jeśli chcesz dowiedzieć się jak wygląda twoja historia w BIK możesz bezpośrednio na www.bik.pl otrzymać darmowy wniosek .

Czy mam się bać BIG’u ?

BIG zachowuje podobną formę funkcjonowania  jak BIK, ponieważ do tej pory był biurem informacji gospodarczej , w której zazwyczaj tylko przedsiębiorcy byli wpisywani jeśli nie regulowali swoich zobowiązań. Od czerwca weszła w życie Ustawa o Udostępnianiu Informacji Gospodarczych i Wymianie Danych Gospodarczych (w skrócie – Ustawa o Biurach Informacji Gospodarczej)-Oznacza to, że od czerwca już nie tylko firmy czy samorządy, lecz również zakłady budżetowe gmin, szpitale, spółdzielnie, fundacje, windykacja, osoby fizyczne ,stowarzyszenia oraz wiele innych jednostek organizacyjnych będzie mogło za pośrednictwem BIG ostrzec inne osoby przed niesolidnym kontrahentem: pracodawcą, przedsiębiorcą budowlanym, sprzedawcą i w ten sposób być może skłonić go do wywiązania się z zaległego zobowiązania pieniężnego (np. zapłaty wynagrodzenia, odszkodowania, zwrotu ceny towaru lub usługi).

Zobacz moją publikację i skorzystaj z mojej wiedzy by usunąć wpisy w BIK- NIEDOSTĘPNA- TRWAJĄ PRACĘ NAD WERSJĄ 2.0

jak usunąć wpis w BIK, big czy KRD

Straszą  mnie KRD co mam robić ?

KRD czyli inaczej Krajowy rejestr dłużników z siedzibą we Wrocławiu, również zbiera informacje o dłużnikach. Trafiają tam ci, którzy dotychczas uporczywie unikali płacenia swoich długów. W KRD znaleźli się również ci, którzy pozostają obojętni na przedsądowe, sądowe oraz egzekucyjne działania i wezwania do zwrotu należności.

Jakie konsekwencje będą jak Ciebie wpiszą do BIG lub KRD?

Dłużnicy wpisani  tracą wiarygodność w kontaktach handlowych, mają utrudniony dostęp do usług finansowych (kredyty, zakupy ratalne, leasing), telekomunikacyjnych (możliwość kupna telefonu), multimedialnych (telewizja kablowa, szerokopasmowy dostęp do Internetu), wynajmu lokali (mieszkania, biura, magazyny).Jako przedsiębiorca ubiegając się o kredyt na firmę wówczas można nie dostać kredytu w związku z tym iż widoczni jesteśmy jako dłużnik za np. nieopłacone faktury telefonicznie.

W związku z planami , żeby BIK i BIG współpracowały ze sobą w ramach wymiany informacji , te konsekwencje mogą się nasilić w przypadku usług finansowych.

Zanim cię wpiszą do rejestru dłużników?

Ważne żebyśmy wiedzieli że nikt nie może nam grozić wpisem do rejestrów baz dłużników bez odpowiednich podstaw prawnych  wynikających z faktycznego stanu zadłużenia. Dlatego pierwszym krokiem , żeby np. bank wpisał nas do BIG jest złożenie w sądzie pozwu przeciwko naszej osobie i uzyskania tytułu wykonwaczego.Zgodnie z ustawą, jeśli już ktoś ma tytuł wykonawczy i chce wpisać dłużnika do BIG, musi wysłać mu wcześniej wezwanie do zapłaty z informacją o konsekwencjach takiego wpisu. Następnie czeka jeszcze 14 dni od daty wysłania pisma na oddanie pieniędzy.

Pamiętaj, że jeśli zmieniłeś adres zamieszkania, a instytucja w której masz zobowiązania będzie chciała ci wysłać takie pismo, to zapewne nie będzie cię szukać tylko wyśle ci dokumentację na adres z umowy. To może powodować brak możliwości zapoznania się z tym pismem  i niewiedzą że zostaliśmy wpisani do rejestru. Później dłużnik może zdziwić się ze nie dostał telefonu na abonament, bo firma telekomunikacyjna na pewno go o tym nie poinformuje.

Jak uniknąć wpisu BIK, BIG i KRD?

Najlepszy rozwiązaniem jest terminowość spłaty swoich zobowiązań, w przypadku firm można ubezpieczyć nasze transakcje z kontrahentami . Jeśli jednak  mamy problemy ze spłatą , najlepiej zwracać się z wnioskami do banku, firm telekomunikacyjnych czy też windykacyjnych w celu dogadania się w sprawie uregulowania należności na etapie polubownym. Lepiej zapobiegać niż biernie czekać na działania tych instytucji bo  w dłuższej perspektywie nam się to po prostu nie opłaca. Konsekwencje  czy też bardziej uciążliwości mogą odbijać się nam czkawką na długie lata.

Ważne : Wpis do BIK jest, będzie ważny przez cały okres twojego zobowiązania do 5 lat, natomiast może widnieć dłużej  jeśli zgodziłeś się na to przy podpisaniu umowy( etc. wniosku) kredytowej- dla celów statystycznych Bik trzyma nawet do 12 lat- ale wóczas banki nie mają wglądu do takiej informacji. Zmian dokonują w nim banki, natomiast każdy kto wpisze cię do KRD, BIG ma obowiązek złożyć wniosek o wypisanie cię z takiego rejestru po uregulowaniu przez ciebie  zobowiązań. Sama informacja, że takie zdarzenie było może być widoczne przez nawet 10 lat.

podobne wpisy, podobne posty, warto poczytać:

VN:R_U [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Ten Artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google

 • jak wypisac sie z krd
 • credit angikole czyszczenie w rejestrze bik procedury
 • jak wycofac jako figurujac w rejestrze gdy splacono calkowicie zadluzenia i gdzie zlosic
 • wypisanie z krd
 • gdzie mozna sue dowiedziec o dlugu czarna lista
 • kiedy bik wprowadza dane zakonczona umowa windykcyjn
 • kredyt hipoteczny a wpis do big
 • czy jednorazowo mozna splacic karte kredytowa

135 comments on “Jak usunąć wpis do Big czy Bik ?

 1. Hi, after reading this awesome paragraph i am also glad to share my experience here with colleagues.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witam. Chciałam się dowiedzieć czy Provident ma prawo wpisania do Bik i big ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Jolka- witaj i dzięki za komentarz. DO BIK nie, ponieważ dane w tym rejestrze mogą jedynie aktualizować banki i nie widać w tym rejestrze twojego kredytu w Providencie. Natomiast do bazy BIG owszem,ale muszą być spełnione określone warunki.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Każdy spośród nas zetknął się z faktem, rekomenduję zaznajomienie się
  z problemem.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 1.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 4. Czy za karte kredytową mozna trafić do Biku czy tylko do BIG i KRD? Jesli Bank wpisze do Biku za karte kredytowaa potem sprzeda zoobowiąznaie zewnetrznej firmie to gdzie udac sie o wykreslenie z Biku negatywnego wpisu? Ile trwa usuniecie wpisow w BIG i KRD?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Bartek- witaj i dzięki za komentarz. W bik twoje dane są wprowadzane w momencie kiedy już dostajesz od banku kartę czy z niej korzystasz czy też nie, to takie informacje już są. W BIG I KRD możesz trafić jeśli firma windykacyjna cię tam wpisze. Banki rzadko wpisują do BIG I KRD, chociaż zdarza się. O wykreślenie z BIK zawsze piszesz do banku z którego pochodziła twoja karta kredytowa, ale karta musi być w całości spłacona, jeśli było opóźnienie dłuższe niż 60 dni to dopiero po spłacie musi minąć 5 lat.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Jeżeli osoba, która nie spłacała alimentów, po jakimś czasie spłaciła do rąk komornika, to czy może starać się o kredyt. Czy będzie aktualizacja w historii kredytowej czy ewentualnie trzeba będzie zgłosić się do wierzyciela w celu zmiany.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Witaj ANN – dzięki za wpis i komentarz. Tak baza bik powinna być aktualizowana przez bank, który oddał ten kredyt do komornika. Jak spłaciłaś cały kredyt to powiadom bank aby z aktualizowali twój wpis- jednak musisz wiedzieć, że będzie on widoczny przez najbliższe 5 lat.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Witam. W 2009 otworzyłam konto z kredytem odnawialnym w PKOBP. Nie bylam w stanie splacac kredytu, udalo mi sie to w tym roku. Jakie argumenty mogłabym uzyc by jak najszybciej bank wykreslil mnie z BIK-u?. Tylko to jest skaza na mojej histori kredytowej. W 2007 w PKOBP mialam jeszcze jeden kredyt odnawialny i dowodem jest, ze bylam wiarygodnym kredytobiorca. Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Tamika- witaj i dzięki za komentarz. Tak jak przeczytasz w komentarzach- czas na wypisanie z bazy całkowicie BIK to 5 lat od daty spłacenia zaległości, także nie wypiszą cię z bazy dopóki ten okres nie minie. Jeśli masz dokładnie przez ten kredy problemy z wzięciem kredytu, warto napisać do banku pismo z informacją, że sytuacja powstała w wyniku trudnych warunków finansowych w tamtym okresie, ale od razu argumentować, że został spłacony i pozostałe były sumiennie spłacane.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Dzień dobry,
  staram się o kredyt hipoteczny i otrzymałam odpowiedź negatywną ze względu na złą historię BIK. Jakiś czas temu miałam zaległości w spłacie karty kredytowej.Karta obecnie jest w pełni spłacona. Bank żąda wyjaśnienia dotyczącego zaległości w spłacie karty. Jak takie pismo napisać? Jakich argumentów użyć, aby przekonać bank do pozytywnej decyzji. Czy jest szansa na zmianę takiej decyzji. Będę wdzięczna za natychmiastową pomoc.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. Witam, mam pytanie. Otóż moja mama miała kredyt do listopada br. Spłaciła go w styczniu tego roku.Teraz chce wziąć kredyt w innym banku,ale nadal widnieje w BIKU wpis, że ma kredyt nie spłacony. W oddziale powiedziano, że nie wydadzą jej zaświadczenia że spłaciła, infolinia się wymiguje. Dlaczego nie usunęli wpisu w BIKU? Co mamy zrobić?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Piotr- witaj i dzięki za komentarz. Banki często robią aktualizację w BIk co 2-3 miesiące. Bywa i tak że zapominają, mimo że mają ustawowy obowiązek to robić. Zaświadczenie niech twoje mama weźmie, ale warto do banku napisać pismo z informacją o natychmiastowej aktualizacji BIK.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 9. witam

  Czy jetem widoczny w BIK lub w KRD jeśli miałem problemy ze spłatą kredytu – ale już od 6 miesięcy wszystko jest spłacone. Mam zamiar starać się o kredyt hipoteczny i obawiam sie o swoją historię kredytową w tych instytucjach

  Dzięuję i Pozdrawiam

  Piotr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Piotr- tak w BIk jesteś, natomiast jaką historię masz dobrą czy złą to by trzeba było sprawdzić :)

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 10. Witam. Mam pytanie odnośnie aktualizacji danych w bik. Zamknolem i splacilem karte 4 kwietnia 2013 zamykala sie miesiac. W tym dniu wycofalem tez zgode na przetwarzanie danych. W dniu wczorajszym pobralem raport z bik i nadal rachunek jest otwarty a data wycofania zgody jest tam ujeta na dzien 4 4 2013. Czemu dane sa nieaktualne

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Paweł – witaj i dzięki za wpis. Aktualizacja w BIK trwa czasami nawet do 2-3 miesięcy niestety, Bank powinien zrobić to w następnym miesiącu od dnia spłaty zobowiązania,a jednak różnie z tym bywa.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 11. witam mam pytanie odnośnie tego gdzie wysłać pismo o usunięciu danych znajdujących się w bik.Mam spłacone kredyty bylam osobiście w bik i pani kazała wysłać mi pismo do credit agricole ale ja miałam kredyty w pkoBPczy wszyscy wysyłaja właśnie tam pismo do credit agricola

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @kAROLINA- witaj i dzięki za wpis- pismo wysyła się do banku, który dokonał wpisu w BIk. Jeśli chodzi o kredyty PKO to właśnie do tego banku wysyłasz pismo z prośbą o aktualizację danych lub usunięcie wpisu.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)
   • Witam. Sprwadziłem to i eurobank aktualizuje bik za poprzedni zakonczony miesiąc czyli w czerwcu widac bik z kwietnia

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • @Pawel- witaj i dzięki za info. Czyli w Eurobanku jest 2 miesiąc po spłacie kredytu, jak w większości banków :)

     Pozdrawiam Paweł

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 12. Witam, ja mam podobną sytuację jak P. Stanisław spóźniłem się kilkanaście dni ze spłatą karty kredytowej – próbując zmienić kredyt w innym banku dowiedziałem się że jestem w BIK2 – mój bank na początku nie chciał mi w ogóle udzielić takiej informacji. Ale kredytu nie mogłem dostać bo jestem w BIK.

  Zastanawiam się tylko na jakiej zasadzie banki to weryfikują skoro BIK to tylko baza informacji a w banku podczas weryfikacji wyskakuje..Bum jest pan w BIK.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Paweł- witaj i dzięki za wpis . Podczas sprawdzania dla ciebie oferty w banku, jest wysyłane zapytanie do BIK na temat twojej oceny wiarygodności ( liczba punktów która jest wyższa im lepiej i terminowo się spłaca kredyty+ ilość obecnych i zamkniętych zobowiązań). W oparciu o wyniki w BIK i swoje wewnętrzne procedury bank podejmuje (system) decyzję czy ci przyznać kredyt czy też nie. Proponuję dokładnie sprawdzić swoją historię w BIK, bo może się okazać że to nie ta karta cię blokuje.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Witam, dziękuję serdecznie za odpowiedź. Otóż ja wydrukowałem sobie cały raport BIK i znalazłem jedną zaległość powyżej 32 dni – i po wielu prośbach i nachodzeniu banku, otrzymałem odpowiedź że tak to oni mnie wpisali. I teraz mam pytanie jak spłacę całość karty kredytowej to bank może uaktualnić „mnie” w systemie – czy w innych bankach dalej będę tam widniał.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 13. Witam miałam zadłuzenie za nie spłacony telefon W PKT CENTERTEL i ztego powodu trafiłam do BIK. Jak napisac pismo o usuniecie negatywnego wpisu? Czy dołaczyc do niego zapłacony rachunek? Ile potrwa zanim negatywna opinia zostanie usunięta. ZALEZY MI NA CZASIE Z POWODU PROPOZYCJI PRACY NIE MOGE JEJ PODJAC WŁASNIE Z TEGO POWODU ZE JESTEM W BIK JESLI NEGATYWNA OPINIA ZOSTANIE USUNIETA DOSTANE TE PRACE. BARDZO PROSZE O POMOC Z GÓRY DZIEKUJE

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Witaj Mgada- dzięki za komentarz i wpis. W bik trafia się jedynie z powodów kredytowych, jak kredyty, limity w koncie, czy eż karty kredytowe. Jeśli chodzi o telefony i długi to jest to inna baza BIG- Biuro informacji gospodarczej( http://www.big.pl) należy pobrać wniosek sprawdzić kto cię wpisał i wysłać info z prośbą o usunięcie negatywnego wpisu. W zasadzie to dziwne, że ktoś uzależnia przyjęcie do pracy z powody wpisu za telefon w BIG ? Może chcą na tobie zarobić za wykreślenie takiego wpisu?..

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 14. Mam pytanko .Jeśli jestemw krd i bik a komornik umożyl mi te sprawy i płatności to czy mogę i jak mam to zrobić usunąć wpisy z krd i bik.Mam orzeczenia o bezskuteczności egzekucji i umorzeniu od komornika.Dzięki z góry.Ela

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Ela – witaj, dzięki za wpis. Umorzenie postępowania od komornika nie oznacza , że dług znika. Informacje, które otrzymałaś świadczą jedynie o tym ze dany komornik sprawą się już nie będzie zajmował i twoje długi wracają do wierzyciela( osoba lub firma w której masz długi) . Oznacza to, że wierzyciel albo sam będzie dochodził w różny sposób egzekucji swoich środków, albo sprawa zostanie przekazana do innego komornika lub firmy windykacyjnej. Proponuję jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem i podjąć się spłaty. W bazach nie usuniesz wpisu do momentu aż dług nie zostanie spłacony.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 15. witam mam pytanie jak mozna splacic bik

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Anna- dzięki za wpis. Spłacasz zobowiązanie w banku, a potem wysyłasz pismo z prośbą o usunięcie negatywnego wpisu. Bik’u się nie spłaca, bo to tylko baza do przechowywania informacji.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 16. Mam pytanie przekroczyłem termin spłaty minimlnej kwoty z karty kredytowej o 25 dni i raty kredytu o 7 dni, a staram sie o kredyt hipoteczny konsolidacyjny i złożyłerm juz wnioski o oferty w trzech bankach między innymi o spłatę wspomnianych zobowiązań i czy to opóżnienie słat tych rat /pierwszy raz/w całym okresie z przyczyn niezależnych/ może mieć negatywny wpływ na decyzję banków i czy to już zawiadomiony jest BIK, bo gdy wócę do m.zamieszkania zaraz to i tak ureguluję .Bardzo proszę o fachowe zdanie na ten temat i dalsze wnioski .Pozdrawiam!!!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Stanisław – dzięki za wpis i wizyte :) . Dopiero odpisuje bo na urlopie byłem:)- takie zaległości dużego wypływu nie maja na badanie historii kredytowej, jeśli te opóźnienia nie były cykliczne i powyżej 40-60 dni to są akceptowalne przez banki. Większych szkód nie powinny ci wyrządzić.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 17. Witam, mój problem polega na tym , że miałem problemy finansowe ( z nie mojej winy , zostałem postawiony przed faktem spłacenia czyjś zobowiązań ) spłaciłem wszystko , pisałem pisma o wykreślenie z BIK, tam moje konto zostało wyczyszczone , ale starałem się o kredyt , i spotkało mnie rozczarowanie ponieważ widnieję w BIG ? Moje pytanie jest następujące , czy tak samo wszystko odbywa się jeśli chcę wyczyścić historię z BIG jak w BIK ?
  Bo nikt nie potrafi mi odpowiedzieć ? podpowiedzieć nawet w banku ? Pani która mnie poimformowała o fakcie , nie potrafiła powiedzieć kto i za co wpisał mnie do BIG nie BIK. Dzwoniłem do BIG , tam też nie potrafili nawet odpowiedzieć , w jaki sposób mogę wyczyścić historię .Więc zwracam się o pomoc do wszystkich osób , jak i również do Pana . Pozdrawiam .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Zmęczony – witaj i dzięki za wpis. Baza bik jest inną bazą niż BIG ( Biuro Informacji Gospodarczej) gdzie wpisane są zarówno firmy jak i osoby fizyczne. Wpis też w BIG można usunąć, najpierw pobiera się raport na stronie http://www.big.pl, sprawdza się która osoba lub firma nas tam wpisała, wówczas trzeba wystosować do tej osoby lub firmy pismo z prośbą o aktualizację wpisu- w BIG każdy kto doda inną osobę lub firmę do bazy ma OBOWIĄZEK sam dokonać aktualizacji w momencie spłaty tego długu przed dłużnika. Jeśli tego nie robi, to narusza nadużywa prawa. @ Zmęczony – dowiedz się kto cię tam wpisał, i napisz do niego pismo o wykreślenie z bazy.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 18. Witam,

  Ponad 3 lata temu zaciągnąłem kredyt w banku PKO BP, ale z przyczyn osobistych go nie spłaciłem. Zadłużenie zostało sprzedane i teraz je spłacam firmie, która je kupiła. Gdybym napisał pismo do banku z prośba o usuniecie zlej historii z biku to jaka jest szansa, ze ja usunie? Czy w ogóle w takich sytuacjach usuwa czy nie?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Seba witaj i dzięki za wpis- najpierw zobowiązanie musi być spłacone, w momencie spłaty musi minąć 5 lat dopiero wówczas jest szansa na usunięcie wpisu całkowitego. Możesz napisać pismo o nie wyrażenie zgody na przetwarzanie twoich danych również dotyczących tego kredytu, może reakcja będzie taka że bank wyśle informację do BIK, iż dług jest sprzedany- w każdym bądź razie taki status powinien już widnieć w twojej historii, dobrze by bylo pobrać raport z BIK i to sprawdzić.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 19. witam jestem w biku napoczatku bylam na e zalatwilam prawnika zdaluzenie czy mozliwe spadanie tego biuku na c??? ja potrzebuje kredyt na mieszkanie 303 tys plus na wykonczenie czy jakis bank da mi kredyt juz mialam odmowe geti bank i poczta bank :(

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @mał- dzięki za wpis, ale musisz napisać jeszcze raz bo w szczególności pierwsze zdanie nie jest dla mnie jasne :(. Odnośnie kredytu na mieszkanie z mniejszą wiarygodnością w BIK, to wyślij darmowe wnioski tutaj, a banki i inne instytucje same się do ciebie odezwą i wspólnie ustalicie jakie masz szansę na ten kredyt.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 20. witam, mam pytanie odnosnie krd, mialam kredyt w polbanku i niestety zostala wypowiedziana mi umowa, splacilam wszystko w grudniu ubieglego roku i bym chciala teraz wziac kredyt. sytuacja wygladala tak, ze moj maz mial go splacac a niestety tego nie dokonywal, jestem ju zpo rozwodzie, mamy rozdzielnosc majtkowa itd… to nie z mojej winy tak wyszlo…. co mam zrobic zeby wyjsc na prost teraz, mam czekac 5 lat??? bardzo prosze o pomoc…. czekam na maila.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Bartka- witaj i dzięki za wpis. Jeśli w KRD widniałaś jako dłużnik to po spłacie całego kredytu, wierzyciel( osoba czy też firma która cię tam wpisała) ma obowiązek dokonać aktualizacji i wypisania cię z tej bazy. W krd nie musisz czekać aż 5 lat.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 21. Panie Pawle mam takie pytanie czy jak nie skonczyl mi sie okres splacania kredytu i powstalo zadluzenie czy dany bank moze zglosic to do bik??
  panie ktore pracuja w banku mowily ze nie powinni.moze mi pan pomoc??
  co mam z tym zrobic

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Kamila – witaj, w BIK są informacje o tym jak klient spłaca z aktualizacją raz w miesiącu, więc jeśli jest zadłużenie to teoretycznie powinno być to widoczne. Czasami banki mają opóźnienia i klient zdąży spłacić zadłużenie przed aktualizacją danych w BIK, więc się udaje. Bank ma obowiązek aktualizować te dane przynajmniej raz w miesiącu.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 22. Witam. Panie pawle mam problem i chcialbym sie o cos Pana zapytac. Mianowicie niedlugo mam zamiar wziasc kredyt hipoteczny w pl bedac w anglii. Jestem w UK od 7 lat . Wyjechalem gdy mialem 18 lat i nie wiem czy nie zrobilem czegos glupiego jak bylem mlody w UK. Jak moge sprawdzic czy jestem w spisie dluznikow w UK? \jest jakis sposob na sprawdzenie tego? Moze jakies pomocne linki? Z gory dziekuje i pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Piotrek- witaj i dzięki za wpis. W zasadzie jedyną bazą gdzie może pojawić się informacja o twojej wpadce w UK to jest Krajowy Rejestr Długów (www.krd.pl), bo oni współpracują z podmiotami z zagranicy. Warto sprawdzić swoja osobę czy tam jesteś i za co. Zajrzyj również do Biura informacji Gospodarczej( http://www.big.pl). Nie podpowiem ci odnośnie baz w UK nigdy się tym nie interesowałem, raczej tylko rodzimym rynkiem- ale postaram się poszukać informacji to dam ci znać , jak coś znajdę.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 23. Panie Pawle czytając jeden z komentarzy zrozumiałem ,że wpis do Bankowego Rejestru a nie BIK-u po spłacie zobowiązania i wystąpienie do BR o usunięcie będzie usunięty?czy z BR można zniknąć na wniosek mimo długich przeterminowań?Oczywiście zakładając ,że już kredyt jest spłacone.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Dłużnik – witaj i dzięki za wpis. System wrzucił mi twój post do spamu, nie wiem dlaczego. Tak , jeśli zobowiązanie zostało spłacone to wniosek do BR powinien załatwić sprawę i informacja zostanie wykreślona. Inaczej wygląda to wszystko w przypadku BIK.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 24. miałam konto PKO.BP, otrzymałam pożyczkę 25000 zlotych, raty miały byc pobierane przez system,przyznam się szczerze ze jestem bardzo roztrzepana osoba, ale zaufalam, ze jezeli bedzie cos nie tak bank mnie poinformuje,po trzech latach otrzymalam wiadomosc ze mam zaległosci w 12 ratach, musiałam wpłacic 5 000 zlotych,dla mnie to był szok, okazało sie ze jezeli brakowało 10 gr system nie pobierał raty,zadnego monitu nic,tylko informacja ze trzeba zaplacic dana kwote

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ Jolanta- dzięki za wpis. Z tego co piszesz to miałaś stałe zlecenie, fakt że nawet 10 czy 1 gr może spowodować że system nie pobierze raty, i wówczas klient sam musi dokonać przelewu. Dziwię się, że kolejne raty również nie poszły, moim zdaniem raz się może zdarzyć, ale 10 rat? albo wina systemu, albo pracownik źle ci to ustawił, chyba że nie zapewniałaś środków na dany dzień. Dziwne jest również to że ani monitów nie otrzymałaś ani dział windykacji do ciebie nie dzwonił. Warto się temu przyjrzeć i złożyć reklamację.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 25. Witam Panie Pawle. w kwietniu 2010 roku zostałam wpisana do bazy Bankowy Rejestr przez Bank Handlowy. Miałam zaległości w spłacie kredytu. Nastepnie jakoś pospłacałam te zaległości, a później znowu miałam zaległości w spłacie i bank wypowiedział mi umowę, spłaciłam całość kredyru w terminie ustalonym przez pracownika banku, który się zajmował moja sprawą, czyli w terminie okresolnym w wypowiedzeniu. Czy mam szanse na wykreslenie mnie z tej bazy przez bank. Jak pisac wniosek i czym uzasadniać prosbę o wykreślenie? Ile trwa taka procedura?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Basia- dzięki za wpis. W bazie BIK w przypadku gdy zaległości były większe niż 60 dni, a jeśli piszesz że było wypowiedzenie umowy to o okres tych zaległości zapewne był duży, to takie dane mogą być usunięte dopiero po 5 latach od spłaty całkowitej zaległości. Możesz wnioskować do banku o wykreślenie, natomiast bank będzie trzymał się takich właśnie wytycznych.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • Panie Pawle chodzi mi o baze bankowy rejestr prowadzony przez Związek banków Polskich, nie o BIK. Czy takie same sa przepisy dotyczace tej bazy?

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • @Anonim dzięki za wpis. W przypadku bankowego rejestru wystarczy że spłacisz zobowiązanie i wyślesz do nich pismo z prośbą o aktualizację i usunięcie wpisu.
    Pozdrawiam Paweł

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 26. Witam Panie Pawle. W 2004 roku zostałem dopisany do bazy Bankowy rejestr przez PKO BP. Zobowiązanie dotyczące tego wpisu zostało spłacone w 2005 roku. W tym roku dostałem raport z Bankowego Rejestru i okazało się, że dane dotyczące zadłużenia nie zostały wcale zaktualizowane (data spłaty: brak). Dane od daty wygaśnięcia zobowiązania mogą być przetwarzane przez 5 lat, tymczasem minęło już 7 lat od dnia spłaty, a nadal widnieją jako dług niespłacony. Napisałem pismo do banku o wykreślenie danych z bazy bankowy rejestr. Moje pytanie brzmi: jak długo trzeba czekać na usunięcie danych i czy z tytułu dłuższego przetwarzania nieprawdziwych informacji dotyczących zadłużenia można się starać o jakieś zadośćuczynienie przez bank. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Tomasz witaj- dzięki za wpis. Wszystko się zgadza tak jak napisałeś. Bank powinien w ciągu co najwyżej 2 miesięcy dokonać aktualizacji takiego wpisu. Jeśli chodzi o zadośćuczynienie, ja proponuję złożyć takie pismo i powołać się na to że przez 7 lat opinia była nadszarpnięta przez co nie udzielono ci kredytu, oczywiście jeśli faktycznie tak było. Nic cie to nie kosztuje, a nóż ktoś dostrzeże winę banku.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 27. Witam Panie Pawle!w przypadku gdy jestem w biku przez pelnomocnika banku ktorym jest pewna kancelaria do kogo wnioskowac o usuniecie złej hisrtorii,bank czy instytucje ktora zostala przez niego powolana?czy usuniecie z biku po kilku miesiacach,bo niespelna rok temu splacilem karte,jest w ogole mozliwe?Prosze o pomoc i z gory dziekuje.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Witaj Jakub- dzięki za wpis. Generalnie powinieneś pisać do banku bo on jest główną stroną, która wprowadza takie dane do BIK. Jeśli mają pełnomocnika to zapewne w innych sprawach, a docelowo proponuję napisać do banku. Na wykreślenie muszą złożyć się pewne czynniki,np okres przez ile ta zaległości widniała w bazie, jak długo nie było spłacane,itp. Jeśli określone warunki nie zostaną spełnione to bank będzie mógł dopiero wykreślić taki wpis najpóźniej po 5 latach od daty spłaty zaległości.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 28. Witam Panie Pawle
  Chciałabym się dowiedzieć, co można zrobić w sytuacji, gdy ktoś bezzasadnie straszy Cię w listach wpisaniem do KRD. Czy bez wyroku sądu, może ktoś wpisać mnie na taką listę.

  Proszę bardzo o odpowiedź, gdyż sądu się nie boję, wiem,że wygram, gdyby odbyła się sprawa. Wątpię jednak, by doszło do sprawy, gdyż ta osoba wie, ze jest na przegranej pozycji. Wiem to z Uokiku, toczy się w tej chwili postępowanie przeciwko jej firmie.

  I czy takie straszenie nie jest karalne?
  pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Zaniepokojona- witaj i dzięki za wpis. Wiesz to jest tak, że jeśli ktoś przesyła ci informację na temat zobowiązania i wskazuje w nim drogę jaką może podjąć żeby odzyskać to zobowiązanie to nie jest to straszenie, a przekazanie informacji. Straszenie ma charakter groźby dla ciebie w celu zagrożenia życia, nagabywania, stalkingu itp. Wiem, że jeśli otrzymujesz takie listy to dla ciebie jest to straszeniem- rozumiem to, bo sam tak bym zareagował. Wpisanie do KRD musi mieć podstawy, wyrok sądu albo nakaz płatności z klauzulą wykonalności- do tego muszą zostać spełnione określone warunki aby kogoś wpisać.

   Odnośnie sądu: jeśli są to zobowiązania finansowe to sprawy nie będzie w realu, sąd na podstawie dokumentów podejmuje decyzję o wykonalności i egzekucji komorniczej takiej sprawy. Masz wówczas 2 tygodnie na odwołanie się od decyzji sądu. Dokumenty z sądu przyjdą na adres w dokumentacji tego zobowiązania. Takie prawo mamy, że nie możemy swobodnie się wypowiedzieć w sprawie która nas dotyczy, a jedynie odwoływać.

   Jeśli toczy się sprawa odnośnie tej firmy to wydaje mi się że próbują jeszcze wysłać listy, zadzwonić a nóż ktoś zapłaci. Straszenie jest karalne ale muszę być do tego też podstawy, weszła w życie nowa ustawa o stalkingu( zobacz), daje to pewne możliwości gdy faktycznie jesteśmy nękani.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Witam ponownie
    Dziękuję bardzo za odpowiedź
    Faktycznie to była tylko informacja, chociaż na gorąco uczucia mówiły co innego
    Pozdrawiam

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • @Zaniepokojona- dzięki za wpis. Nie ma za co, mam nadzieję że przynajmniej pomogłem.

     Pozdrawiam Paweł

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 29. dodam również że zostałam poinformowana że moga mnie wykreślić a nie muszą .ok .popełniłam bład nie spłacając tego na czas ale sposób traktowania banku jest nie przyjemny .-

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 30. Witam pisze bo niewiem jak wybrnąć z sytuacji i gubie sie z tą całą sprawą .miałam konto w pko gdzie utworzyłam debet w 2004 roku nie spłaciłam go do końca .w tym roku wraz z mężem staramy się o kredyt .i oczywiście pani w pko wyswietliła sie informacja że jestem w bik i mam wyjaśnić sprawe.więc go zamówiłam ale raport nie wykazał tej zaległosci w pko .tylko pozytywne rzeczy .i że raport jest ok ale dokopałam się do dokumentów z pko .odwiedziłam bank dostałam informacje jak to spłacić i spłaciłam .ale okazało sie że jestem umieszczona tylko niewiem gdzie (bankowy rejestr)i że dopiero 3miesiące od spłaty mogę napisać pismo do dyrektora o wykreślenie mnie z rejestru .czy nie można tego załatwić wcześniej przyznam szczerze że zależy mnie na czasie

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @hej Alicja- dzięki za wpis. Wpis może być dokładnie jak napisałaś w Bankowym Rejestrze( Związek Banków Polskich), to baza osób zalegających widoczna tylko dla banków. Proponuję wysłać pismo o wykreślenie danego wpisu, dodatkowo załączyć dowód spłaty tego zobowiązania- powinno przyśpieszyć, bo w banku faktycznie trwa to nie co dłużej- w zasadzie tak jak ci podali.

   Jeśli chodzi o ubieganie się o kredyt to proponuję również napisać pismo do banku wyjaśniające zaległość( krótko i na temat) oraz też z dołączeniem dowodu całkowitej spłaty tej zaległości.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 31. Witam Panie Pawle. Mialam w swoim czasie problemy z zaległościami w bankach, ale nie ze swojej winy. Teraz uporządkowałam swoje życie i pospłacałam wszystkie swoje i niedokońca swoje zadłużenia. Pani w banku ostatnio mi powiedziała, że widnieje w BIK jako nierzetelny klient. Nie potrafiła mi udzielić więcej szczegółów. Jak mam się dowiedzieć czego dotyczą te wpisy, z kiedy są i czy dotyczą mnie, czy współwłaściciela konta??
  Bardzo proszę o pomoc, boję się, ze błędy życiowe będą się za mną ciągną w nieskończoność.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Kasia- dzięki za wpis. Nasza historia w BIk może nie wyglądać dobrze często przez inne osoby, którym wzięliśmy kredyt, dlatego rozumiem, że chciałabyś to wyprostować. Da się! Przygotowałem w takich sytuacjach rozwiązanie- tutaj, ale to od ciebie zależy czy chcesz z gotowca skorzystać. W skrócie mogę ci napisać, że trzeba pobrać wniosek na http://www.bik.pl , sprawdzić gdzie ta historia jest dla nas zła, oraz wysłać do tej instytucji(banku) wniosek o aktualizację danych oraz usunięcie wpisu. Nie w każdym przypadku się da, bo to zależy od paru czynników.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 32. Witam serdecznie. Może będzie mógł mi Pan pomóc i doradzić co mogę zrobić. Trzy lata temu byłam w Turcji na wakacjach z biurem podróży. W czasie pobytu skaleczyłam palec w morzu i udałam się do lekarza w hotelu. Zostałam zaopatrzona i zapomniałam o sprawie. W czasie tej wizyty podpisałam się pod zakresem rzeczy, które wykonał lekarz. Oczywiście podałam ubezpieczyciela, biuro podróży, numer paszportu i dane osobowe. Moje zdziwienie było ogromne gdy w zeszłym roku dostałam od jakiegoś gościa, który napisał, że reprezentuje tego lekarza wezwanie do zapłaty 208 EUR na jakieś konto w Szwajcarii, bo niby mój ubezpieczyciel nie chce uiścić opłaty za usługę lekarską. Niestety nie pamiętam z jakim biurem wtedy byłam na wakacjach, więc nie mogę zapytać o co chodzi. Teraz Ci ludzie z Turcji straszą mnie telefonicznie i mailowo, że wpiszą mnie do Polskiego BIG. Czy mogą to zrobić? Czy mam zapłacić tą jakąś kosmiczną kwotę za założenie plastra na palec? Prosze o poradę. Z góry dziękuję

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ Kamila- dzięki za info i wpis. Powiem szczerze, że z taką sytuacją pierwszy raz się spotykam. Natomiast uważam, że jest to wymuszenie spłaty. Nie wiem jak odbywa się kontakt z tym przedstawicielem tego lekarza, natomiast dobrze by było gdyby przysłali ci podstawę tego zobowiązania ( dokumentację co podpisałaś i na czym się opierają). Uważam, że generalnie jest to ich problem i ubezpieczyciela który miał pokryć wszystkie koszty w ramach polisy którą posiadałaś. Jeśli chodzi o BIG- też muszą mieć podstawy i spełnić warunki, żebyś się tam znalazła, także nie jest to takie szybkie jak im się wydaje. Moim zdaniem to blef i nie wpłacał bym ani złotówki. Natomiast, proponuję poinformować ich, iż w przypadku nie zasadnego straszenia i braku przesłania podstawy tego roszczenia, zgłosisz sprawę do prokuratury jako próbę wymuszenia pieniędzy oraz sprawę przekażesz do konsulatu w tym kraju w celu podjęcia odpowiednich działań organów ścigania z racji próby wymuszenia pieniędzy. W tym momencie opieram się jedynie na tym co opisałaś, więc ciężko jest doprecyzować odpowiedź do faktów.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 33. mam pytanie czy zadluzenie niesplacone w UK bedzie widoczne w polsce w rejestrze dlużników ,bik czy bigu?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Wojtek, dzięki za wpis. W BIK’u nie, natomiast w KRD jest to prywatna firma, więc zagraniczne długi mogą być widoczne jeśli dojdzie do takiej współpracy. Jeśli wierzyciel( osoba/ podmiot któremu jesteśmy winni) wystąpiłby z takim wpisem, to sądzę że raczej przeszkód do wpisania by nie było.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 34. Witam.Jestem w biku za nie zapłacone alimenty.Chciałbym napisać wniosek do biku ile mam do zapłaty aby mnie usunęli z listy,ale nie wiem jak to napisać.Czy mógłby mi Pan podpowiedzieć jak mam to zrobić?Proszę o szybką odpowiedz.Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ Tomek- dzięki za wpis. Tomku w bik nie będziesz figurował za alimenty bo jest to baza dotycząca zobowiązań kredytowych w bankach. Za alimenty możesz ewentualnie figurować w BIG- biuro informacji gospodarczej-> http://www.big.pl (często mylone z BIK’iem ). W BIG musisz pobrać raport na temat swojej osoby i będziesz wiedział jaka kwota widnieje w tej bazie, po spłacie warto wówczas napisać do instytucji czy też osoby fizycznej która wprowadziła twoje dane o aktualizację i usunięcie danych.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 35. jeżeli splacilem wszystkie dlugi to gdzie moge sprawdzic czy jestem jeszcze w krajowym rejestrze dlugu .

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 36. Witam

  Mam pytanie czy za przedłużenie zapłaty faktury u operatora telefonii komórkowej o ok. 5-6dni zostaną mi naliczone odsetki ponadto czy operator może mnie wpisać na czarną listę w KRD??
  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Mariusz- dzięki za wpis. Wpisanie do KRD musi być poprzedzone spełnieniem określonych czynników, jeśli chodzi o czas to bodajże zadłużenie powinno być co najmniej 60 dni zaległości. Dla 5-6 dni opóźnienia nie ma się co martwić KRD :). Odsetki mogą być naliczane jeśli przewiduje to umowa z operatorem, w zasadzie po terminie wymagalności płatności można naliczać odsetki zgodnie z umowami cywilno-prawnymi.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 37. paweł mam problem polegający na tym że poręczyłem koledze kredyt w 94 roku ten nie spłacAŁ JA NIE MIAŁEM WIEDZY O tym że nie spłaca invest bank nie kontaktował się ze mna wcale i raptem umieścił mnie w BIK po upływie 17 lat od daty zawarcia umowy przez kolegę kwota jest śmieszna 2300 ale ja widnieje w bik a oni wżaden sposób się ze mną nie kontaktowali i w roku 2005 brałem kredyt i takiej informacji w bIK nie było ale umorzyli swoje postępowanie z uwagi na jak to określił komornik z pruszkowa zbyt wysokie koszty uzyskania zwrotu windykacji wydaje mi się że jest coś naciągane przez bank jak im dokopać i zostać wykreślonym z BIK

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Witam Zbyszek, dzięki za wpis. Pamiętaj, że jak jesteś poręczycielem( kiedyś żyrantem) to odpowiedzialności niestety ciąży na tobie w taki sam sposób jak na głównym kredytobiorcy. W zasadzie to bank nie ma obowiązku się z tobą skontaktować, dopóki jest kontakt z głównym kredytobiorcą. Informacja w BIK o tym że jesteś poręczycielem była widoczna już po pierwszym miesiącu jak podpisałeś umowę. Dziwię się że komornik nie podjął działań wobec ciebie w celu odzyskania tych należności, ponadto jak sprawa trafiła do komornika to bank musiał uzyskać z sądu zgodę na egzekucję komorniczą tym samym też powinieneś być o tym poinformowany. Niestety ale zobowiązanie musi być spłacone i dopiero po 5 latach od daty uregulowania zobowiązania można starać się o usunięcie negatywnej historii. Informacja o umorzeniu postępowania może być zgodna, komornicy często nie kwapią się żeby do końca znaleźć pieniądze u dłużnika, i oddają sprawy do banków. Dług istnieje i zapewne powiększa się wraz z dalszym odsetkami. Trzeba to najszybciej spłacić i prosić o wykreślenie i aktualizację w BIK. Jako poręczyciel masz większe szanse na usunięcie wpisu niż kolega który jest głównym kredytobiorcą.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 38. Witam,
  Panie Pawle,
  W 2009 roku wziełam kredyt w banku PKO BP od 2010 zaczelam splacac nieregularnie dostawalam pisam z upomnieniami, wezwania do zaplaty w pewnym momencie chcieli ze mna roziwazac umowe i mialam wplacic calosc, jednak zgodzili sie i podpisali ze mna umowe restrukturyzacyjna od stycznia 2011 rate splacam regularnie nawet przed czasem. Chcialabym wziasc kredyt na mieszkanie z chlopakiem a jak sie okazalo jestem w Rejestrze Bankowym. Co mam zrobic? Moj chlopak sam nie dostanie tk duzej kwoty a razem mamy niezla zdolnosc kredytowa tylko co z tego jak widnieje w tym rejestrze i z planow nici. Prosze o pomoc

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Edyta- hej i dzięki za wpis. Potwirdzę, że konsekwencje braku terminowej spłaty zawsze są. Możesz napisać do Rejestru Bankowego wniosek o aktualizację twojej sprawy i próbę wykreślenia wpisu, natomiast usuwają takie wpisy w momencie kiedy zobowiązanie zostało całkowicie spłacone. Proponuje również przy ubieganiu sie o kredyt hipoteczny,napisać ręczne oświadczenie z czego wynikały te opóźnienia i miały one charakter wyjątkowy i jednorazowy- może pomoże.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 39. Witam. Moja sytuacja jest trudna. Mąż nabrał kredytów w 6 bankach. Oczywiście ich nie spłacał. Nic o tym nie wiedziałam. Gdy zaczęły się windykacje sprawy się wydały. Musieliśmy sprzedać mieszkanie, aby uregulować długi. Był komornik, windykacje. Od czerwca nie mamy długów. 3 banki wypisali nas z bik, ale skok i 2 inne, mimo kilku pism nie chcą wykreślić. Musimy wźiąść kredyt hipoteczny, bo mieszkamy kątem u rodziny. Co robić?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Jadwiga witaj, jeśli od czerwca pozbyliście się długów, to jest to zbyt krótki okres by banki mogły was wykreślić, bo zgodnie z ustawą w BIK takie informacje o dłuższych zaległościach , windykacji mogą być widoczne bez zgody klienta przez 5 lat od daty uregulowania zobowiązania. Jesli chcecie wnioskować o kredyt hipoteczny to warto napisać oświadczenie do danego banku z czego wynikały te zaległości, może w którymś banku takie wyjaśnienie zmieni decyzję analityka. Obecnie sytuacja w kredytach hipotecznych jest trudna bo banki bardziej restrykcyjnie podchodzą do historii kredytowej niż kiedyś.

   Możecie w zakładce oferty wysłać wniosek do openfinance, mają szeroki wachlarz produktów w tym hipotecznych, może wspólnie na spotkaniu uda im się wypracować jakieś porozumienie z bankiem.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 40. Witam. moja mama ma pewien problem, a ja nie bardzo wiem, o co chodzi i jak jej pomoc. Mieszkam poza domem o całej sytuacji dowiedzialam sie od mamy przez telefon, dlatego też nie znam wszystkich szczegółów. wiem tylko, że jakies 6 – 8 miesiecy temu mama zerwała umowę z orange (na telefon swój i mojej siostry, ponieważ przychodziły bardzo wysokie rachunki, po 100-150 zł , mimo że telefony miały by w mixie z kwotą 59zl miesiecznie) mama mieszka na wsi , nie miala mozliwosci zerwac umowy osobiscie dlatego tez zrobila to telefonicznie. powiedziano jej ze musi zaplacic chyba 160zl ( mama juz teraz nie pamieta dokladnie), zapłaciła i numery zostały usuniete. Mama była pewna, ze sprawa jest juz zamknieta, jednak dzis przyszlo do niej pismo z KRD. cos ze musi zapłacic troche ponad 2tys zł, bo inaczej zostanie wpisana do KRD( czy tez zostala juz wpisana? nie wiem, niezbyt dobrze zrozumialam) co mozna w tej sytuacji zrobic? to jest bardzo duza kwota ! mamy raczej slabą sytuacje finansowa, utrzymuję sie sama (z alimentow, ktore placi ojciec i z kredytu studenckiego) dlatego tez nie jestem w stanie jej pomoc:(
  proszę mi powiedziec, co można w tej sytuacji zrobic? jak to wygląda prawnie? jakie mogą byc konsekwencje jesli mama tego nie ureguluje? (a czy mozna to jakos rozlozyc na raty??) co mamie grozi? czy konsekwencja tego wpisu są tylko odmowy kredytów , zakupów na raty, czy jeszcze komornik? proszę o pomoc.
  pozdrawiam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @witam Sylwia- dzięki za wpis. Problem może polegać już na tym, że jak wypowiada się umowę u operatora wcześniej niż okres umowy to wówczas są kary finansowe w zależności od umowy sięgające nawet po 1000 zł- mało kto o tym wie, a jak wie to nie zdaje sobie sprawy z takiego faktu. Jeśli rachunki były za duże to trzeba przeanalizować wyciągi. Jeśli faktycznie mama miała możliwość wypowiedzenia przez telefon to trzeba zareklamować u operatora tą sytuację, najlepiej jak by pamiętał kiedy była rozmowa i w jakich godzinach. Nagranie przez telefon z klientami powinny być teoretycznie nagrywane( nie zawsze) , więc będzie szansa że reklamacja będzie rozpatrywana na tej podstawie. Jeśli chodzi o KRD to jeśli dług jest zasadny to faktycznie mama może widnieć na liście dłużników, dopóki nie ureguluje tej zaległości. Komornik wystąpi dopiero w sytuacji kiedy mama nie będzie chciała wcale spłacać tego zobowiązania i sprawa zostanie wysłana do sądu, a tam zostanie wystawiony tytuł egzekucyjny to komornik może podjąć działania.

   Ja bym na początku złożył reklamację iż umowa została wypowiedziana i pracownik nie informował o żadnych karach finansowych itd. Oczywiście klienta obowiązuje umowa i tam jest wszystko napisane, natomiast można napisać że mama ma niską świadomość finansową i zobaczyć jak zachowa się Orange.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 41. z powodu złego zaksięgowania ostatniej raty spłaconego w całości i w terminie kredytu powstało opóźnienie i stąd odsetki -dwadzieścia kilka groszy.Bank nie zawiadomił mnie o tym,naliczał odsetki przez cztery miesiące-do kwoty 1 złotego!!!!! i wpisał do BIK,o czy dowiedziałam się występując o kartę kredytową w innym banku.Czy ta sytuacja jest zgodna z prawem( bo z logiką to chyba nie bardzo),jak z niej wybrnąć.Zlożyłam reklamację do banku.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Aga – dzięki za wpis. To dobrze, że złożyłaś reklamację bo jeśli sytuacja wygląda ta jak przedstawiasz to zapewne bank powinien uwzględnić reklamację i anulować i odsetki i tym samym zamknąć kredyt. Kwestia tego kiedy faktycznie wpłaciłaś tą ratę i czy faktycznie za późno się zaksięgowało. Bank nie ma obowiązku informować cię czy kredyt się zamknął w całości-to należy do klienta, żeby zadzwonić na infolinię i dowiedzieć się czy faktycznie wszystko jest oki. W BIK byłaś wpisana od momentu złożenia wniosku bo BIk to cała historia spłaty, nie tylko zaległości :). Warto wziąć z banku potwierdzenie spłaty całkowitej kredytu, niestety w większości banków taka usługa kosztuje w zależności od banku od 20- 50 zł :(.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 42. Witam panie Pawle. Mam podobny problem jak większość ludzi, którzy do pana piszą, mianowicie mój mąż ma złą historię kredytową w BIKu, przez co nie możemy dostać kredytu hipotecznego na mieszkanie. Zamówiliśmy raport z BIK i wszystko już wiemy. Mąż wziął pożyczkę pod koniec 2006 roku,od 2007 spłacał ją nieregularnie, lub przez kilka miesięcy w ogóle nie spłacał, jednak w 2008 roku spłaciliśmy całość i w raporcie BIK istnieje wpis, iż kredyt został umożony. Wiemy, że jedynym ratunkiem jest napisanie prośby do banku, który wystawił złą opinię, o wykreślenie złej histori z BIK, jednak problem tkwi w tym, że kompletnie nie mamy pojęcia jak takie pismo powinno wyglądać, jak je napisać? Byłabym panu bardzo wdzięczna, jeżeli mógłby mi pan przybliżyć mniej więcej jak to zrobić, co takie pismo powinno zawierać i czy pisać, że chodzi o kredyt hipoteczny, czy to pomoże w pozytywnym rozpatrzeniu takiej prośby. A może mógłby pan podać mi jakiś wzór takiego pisma? Z góry bardzo dziękuję.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Katarzyna- dzięki za wpis . Jeśli chodzi o taki wpis w BIk , to zaległości spłacone są w 2008 roku + 5 lat w Biku mogą być dostępne dane z powodu zbyt dużego opóźnienia czyli do 2012 roku. Najlepiej wysłać wniosek do banku , który może dokonać takiej aktualizacji z informacją: „brak zgody na dalsze przetwarzanie danych danego kredytu ( etc umowy kredytowej)” i aktualizację czy też usunięcie wpisu z dostępnych baz danych- jak sprawdzić czy jesteś w BIK I pobrać raport wiecie- jak wyszukać bank który was wpisał też wiecie, a w mojej publikacji dodatkowo jest taki wniosek o usunięcie danych-tutaj. Jeśli bank sztywno będzie się trzymał ustawy o BIk to do 2012 nie wykreśli. Jeśli ubiegacie się o kredyt hipoteczny to proponuję w banku napisać oświadczenie + dołączyć raport z bik iż dane zobowiązanie zostało uregulowane a zaistniało z przyczyn, np. zaniedbania niezależnego od ciebie, że sytuacja miała podłoże problemów finansowych, z których szybko wyszliście.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • @Kasia – pozdrawiam. Paweł

     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
     VN:F [1.9.22_1171]
     Rating: 0 (from 0 votes)
 43. Witam panie Pawle. Mam pewne wątpliwości, mam nadzieje ze będzie Pan w stanie to rozwiązać.
  W połowie lutego tego roku podpisałem umowe ze szkołą ISKRA(kurs tańca) Wpłaciłem prawdopodobnie tylko pierwsza rate, później sobie odpuściłem. Płatność za usługę miała wynieść 276 zł. do dn. 10.06.2011 roku. w dniu dzisiejszym przyszło mi pismo, z firmy „Kaczmarski- inkasso” z prośbą o zaległą wpłate w wysokości AŻ552 zł. Czy ta firma widykacyjna jest mi w stanie coś zrobić ? Komornik, sprawa sądowa czy moge być wpisany w BIK, BIG lub KRD??? Biorąc pod uwage to, że nie małem żadnej pracy, nie sprawdzili wiarygodności moich możliwości spłacania tej usługi;/

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Michał – dzięki za wpis. Michale firma oferująca kurs jest odpowiedzialna tylko za usługę. Kredyt musiałeś wziąć przez bank bądź inna instytucję finansową. Instytucja ta sfinansowała ci ten kurs i zapewne podpisałeś umowę z rozłożeniem całej kwoty na raty. Jeśli zrezygnowałeś z kredytu , należało odstąpić a raczej wypowiedzieć umowę i zwrócić całą kwotę. Z tego co opisujesz to dług został sprzedany do windykacji. Żeby się upewnić czy tak jest , możesz poprosić tą firmę ” inkasoo” o przesłanie dokumentacji potwierdzającej zasadność długu (cesja wierzytelności). 522 zł to pewnie pozostały kapitał do spłaty wraz z odsetkami i kosztami. Musisz podjąć z nimi rozmowę w tej kwestii, zorientować się jak się sprawy mają. Sąd będzie ci groził jak firma złoży dokumentację do baku i zapadnie tytuł egzekucyjny wówczas komornik może zająć się tą sprawą. Jeśli to był bank , to w bik już jesteś, natomiast jeśli to była inna fima to w KRD i BIG również możesz się znaleźć. To w jaki sposób sprawdzają twoją wiarygodność i czy masz z czego spłacać to w zasadzie sprawa firmy która udzieliła ci rat- nie jest argumentem przetargowym. Ja proponuje ci nawiązać dialog z tą firmą i w miarę swoich możliwości regulować zadłużenie.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 44. Witam Panie Pawle. Mój problem również polega na wpisie do BIKu z powodu opóźnienia w spłacie ostatniej raty (Pan obsługujący agencję nie wysłał pieniędzy natychmiast…). Zostałam wpisana do BIK, wiem, że 25 listopada Bank wyśle aktualizację, w której znajdzie się informacja, iż kredyt spłaciłam.
  Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji, kiedy w BIK taka aktualizacja zostanie uwzględniona. Muszę pilnie wziąć niewielki kredyt, jednak póki co, nie mam takiej możliwości. Ile muszę czekać?
  Będę wdzięczna za informację.

  Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Anna – dzięki za wpis. Nie powinnaś się przejmować tą ostatnią ratą bo jeśli to było nawet jednorazowo to aż tak bardzo nie będzie wpływać na twoją zdolność historię. Opóźnienia do 30 dni są przez banki akceptowane, bo przecież każdemu się może zdarzyć z różnych przyczyn. Aktualizacja w Bik po wysłanym wniosku przez bank trwa od 1-3 miesięcy. Ale mogę cię zapewnić, że spokojnie możesz wnioskować o kredyt, nie powinna ta zaległość wpływać na decyzję banku.

   Zapraszam również ciebie na http://hipotecus.systempartnerski.pl – można z niej wysłać niezobowiązujący wniosek o kredyt i to banki same do ciebie oddzwaniają.:)

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 45. Witam, w 2011 roku zostałem dopisany do BIG Biura Informacji Gospodarczej o czym nie wiedziałem , dopiero jak starałem się o kredyt. Firma windykacyjna wysyłała upomnienia , wezwania na adres pod który nie mieszkam przeszło 9 lat. Zadzwoniłem doszłem z nimi do ugody że spłacę kwotę główną bez odsetek i zarząd się do tego przyczynił. Mam pytanie jaką mam gwarancję że oni całkowicie wykreślą moje dane osobowe, firma windykacyjna twierdzi że po spłacie na pewno mnie wykreślą całkowicie że mają na to 14 dni. Dodam jeszcze do informacji że w BIK raport jest pozytywny nigdy nie zalegałem ze spłatami kredytu . O tym zadłużeniu które przejeła firma windykacyjna od canał+ nawet nic nie wiedziałem, rzekomo chodzi o złe wypowiedzenie umowy z canał+ w 2001roku .
  Bardzo proszę o odpowiedz , bo ni ewiem czy jak to zadłużenie spłace to coś mi to da.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Edyta – dzięki za wpis.

   Jeśli w 2011 roku zostałaś wpisana do BIG ( biuro informacji gospodarczej, nie mylić z BIK), to po 60 dniach zaległości powinnaś otrzymać zawiadomienie przez firmę windykacyjną czy też canal + bo to pierwotny wierzyciel był o przesłance wpisania cię do tej bazy jeśli nie uregulujesz tych zaległości. Z tego co piszesz to adres zmieniony, więc pisma nie mogłaś otrzymać. Niestety prawo jest takie, że canal + czy też firma windykacyjna wysyła pisma na adres podany w umowie pierwotnego wierzyciela i od tego się nie odwołasz.

   Ja na wstępie to proponuję ci aby firma windykacyjna wysłała ci dokumenty potwierdzające zasadność tego długu [cesja wierzytelności + umowa + faktura za dany okres którego dotyczy to ” złe zamknięcie umowy”]- oni mają taki obowiązek ci to wysłać, chyba że twój dług kupili w pakietach i bez żadnej dokumentacji- też tak się zdarza. Zgodzisz się ze mną, że bezsensowne jest płacenie np. za nieodpowiedzialność pracownika canal+, który zapomniał o aktualizacji zamknięcia twojej umowy i jego pracodawca widząc zaległość zrobił chcący/niechcący z ciebie dłużnika?. Jeśli w rozmowie telefonicznej poszli tobie na ugodę, to niech ci wyślą tą ugodę – jeśli będzie ok to możesz podpisać. Dokument z takiej firmy windykacyjnej jest umową cywilno-prawą i ma odpowiednie zastosowania w prawie , więc to co napiszą tam , a powinni napisać że zaniechają i odstępują od dalszego regulowania długu po spłaceniu kwoty X . Ważne ! Nie mogą ci napisać, że ci umarzają dług bo wówczas zgodnie z prawem masz przychód i od tego powinieneś podatek w US zapłacić- mało kto o tym wie. Jak dostaniesz ugodę to warto, żeby ją prawnik przejrzał czy diabeł nie tkwi w szczegółach. Oryginał i kopia powinna do ciebie przyjść , jedną odsyłasz i a oryginał jest dla ciebie potwierdzeniem zamknięcia sprawy. Tak mają 14 dni żeby w BIG dokonać aktualizacji, że dług takie został spłacony. Pamiętaj BIK z BIG’iem to 2 różne pojęcia i mimo iż te 2 bazy ze sobą współpracują to za faktury w BIK się nie znajdziesz.

   Pozdrawiam Paweł Stopka

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 46. piotr :
  Witam Panie Pawle…. Mam problem z ktorym nie potrafie sobie poradzic.Mianowicie w 2007 roku posiadalem karte kredytowa. W tym tez roku wyjechalem do Anglii po czym po moim wyjezdzie po tygodniu przyszlo zawiadomienie,iz zalegam ze splata 140zl o ktorym nawet nie wiedzialem. Jednakze,iz bedac juz w Anglii nie mialem wgladu do poczty jaka przychodzila w Polsce.Po 5 miesiacach przyjechalem na swieta i zobaczylem,ze sa az 3 zaswiadczenia odnosnie nie dokonania splaty karty.W tym samym momecie zaplacilem wszystko tzn.te 140 zl i zamknalem karte kredytowa,gdyz byla mi nie potrzebna. Panie Pawle w tym roku staralem sie o kredyt na kupno dzialki budowlanej i 3 Banki odmowily mi,gdyz widnieje w BIKu jako klient,ktory nie splacil w terminie zobowiazania.Wystapilem z prosba do mojego banku o usuniecie danych dotyczacych nieterminowej splaty karty kredytowej jednak w odp dostalm,iz prosba nie moze zostac rozpatrzona pozytywnie.Panie Pawle co w takiej sytuacji moge zrobic.Gdzie sie z tym udac? Moze sa jakies instytucje co wykreslaja takich jak moj przypadek z Biku.Jak Pan to widzi? Prosbe do Banku kierowalem telefonicznie.Moze powinienem pisemnie? Jesli tak to jak to ujac,zeby zrozumieli o co tak naprawde chodzi bo i juz takie mysli mialem,iz moze mnie zrozumieli o co mi chodzi.Bede wdzieczny za odp.z Pana strony.Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ witam Piotr- przepraszam, że dopiero teraz ci odpisuję ale nie wiem dlaczego w SPAM’ie twój komentarz się znalazł. Jesli chodzi o twoją kartę to proponuję w banku w którym ubiegasz się o kredyt, przedstawić dokumenty potwierdzające fakt zamknięcia tej karty i spłaty zobowiązania, możesz dodatkowo napisać od siebie oświadczenie, że powodem tejże zaległości była niefortunna sytuacja z powodu twojego wyjazdu do Anglii. Jeśli chodzi o same usunięcie BIK- to do 5 lat może widnieć taka zaległość w historii kredytowej Biura Informacji Kredytowej( BIK) o ile były tam spełnione określone czynniki. Z bankami warto zdecydowanie na piśmie gadać( czytaj negocjować) , telefon nic nie daje- boją się rozmawiać z klientami :). Jeśli jak napisałem była to długa zaległość a była bo powyżej 60 dni- to z tego co napisałeś do 2012 roku taki wpis może widnieć i bank mimo pism, może nie kwapić się do jego aktualizacji. Mimo to napisz do banku informację dotyczącą zaprzestania przetwarzania twoich danych osobowych odnośnie tego kredytu- może wcześniej usuną ten wpis. Nie namawiam cię bo to od ciebie zależy czy chcesz posiąść taką wiedzę, ale stworzyłem gotowe rozwiązania co do usuwania historii kredytowej Tutaj- Jak sprawdzić czy jestem w BIK . Ale to od ciebie zależy czy z tego skorzystasz . Warto wiedzieć, że prawnicy biorą 500 zł za usunięcie wpisu, firmy oddłużeniowe czy brokerzy internetowi za samo sprawdzenie twojej historii biorą 250 zł, a w BIK te same informacje i możesz mieć za 0 zł. Jest to wiedza , którą każdy może przyswoić , jedynie trzeba wiedzieć jak i gdzie i ja to pokazuje, ale decyzja należy do ciebie.
   reasumując:
   1. proponuję napisać do banku pismo z żądaniem usunięcia wpisu i informacją że nie zgadzasz się na dalsze przetwarzanie swoich danych odnośnie tego kredytu.
   2. proponuje przedstawić w banku w którym ubiegasz się o kredyt, dokumenty zamknięcia karty i spłaty zaległości.
   3. Generalnie proponuję ci pobrać raport o swojej historii kredytowej z http://www.bik.pl – licho wie, co tam masz w historii i czy faktycznie chodzi o tą właśnie kartę kredytową.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 47. Witam Panie Pawle…. Mam problem z ktorym nie potrafie sobie poradzic.Mianowicie w 2007 roku posiadalem karte kredytowa. W tym tez roku wyjechalem do Anglii po czym po moim wyjezdzie po tygodniu przyszlo zawiadomienie,iz zalegam ze splata 140zl o ktorym nawet nie wiedzialem. Jednakze,iz bedac juz w Anglii nie mialem wgladu do poczty jaka przychodzila w Polsce.Po 5 miesiacach przyjechalem na swieta i zobaczylem,ze sa az 3 zaswiadczenia odnosnie nie dokonania splaty karty.W tym samym momecie zaplacilem wszystko tzn.te 140 zl i zamknalem karte kredytowa,gdyz byla mi nie potrzebna. Panie Pawle w tym roku staralem sie o kredyt na kupno dzialki budowlanej i 3 Banki odmowily mi,gdyz widnieje w BIKu jako klient,ktory nie splacil w terminie zobowiazania.Wystapilem z prosba do mojego banku o usuniecie danych dotyczacych nieterminowej splaty karty kredytowej jednak w odp dostalm,iz prosba nie moze zostac rozpatrzona pozytywnie.Panie Pawle co w takiej sytuacji moge zrobic.Gdzie sie z tym udac? Moze sa jakies instytucje co wykreslaja takich jak moj przypadek z Biku.Jak Pan to widzi? Prosbe do Banku kierowalem telefonicznie.Moze powinienem pisemnie? Jesli tak to jak to ujac,zeby zrozumieli o co tak naprawde chodzi bo i juz takie mysli mialem,iz moze mnie zrozumieli o co mi chodzi.Bede wdzieczny za odp.z Pana strony.Pozdrawiam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 48. Bardzo dziękuje za odpowiedź! Pozdrawiam;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 49. Witam serdecznie, mój brat narobił sobie kiedyś długów w kilku bankach, w ZUS oraz przedsiębiorcy świadczącego usługi telekomunikacyjne. W końcu znalazł pracę i to spłacił. Około rok temu wpłacił ostatnią ratę długu. Teraz próbujemy dojść gdzie jest i jak go usunąć stamtąd. Zaczęłam od KRD- tam go nie ma. Czy jest możliwe uzyskanie pełnej historii jego długów, abym dokładnie wiedziała, co i jak? Polskie rejestry jakie znam: KRD, BIK, RDN- rejestr długów niewypłacalnych, ERIF, Infomonitor, czy jeszcze jakieś istnieją. BR jeszcze. Nie wiem, jak mam się za to zabrać. Czy pisać do poszczególnych rejestrów czy lepiej uzyskać gdzieś pełną historię i pisać do instytucji, które go zamieściły. Będę wdzięczną za wszelkie sugestie. Pozdrawiam;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @hej dorota- dzięki za wpis. W każdej z tej bazy trzeba sprawdzać osobno i można to zrobić za darmo lub za symboliczne 3 zł. np. BIG INFO monitor , krd, ZBP , natomiast w BIK bo tutaj głównie będzie historia widoczna też można pobrać raport raz na 6 miesięcy za darmo i wysłać do banku pismo o zaprzestanie przetwarzania danych oraz usunięcie danego wpisu. Na blogu opisałem w pdf. krok po kroku jak usunąć takie wpisy- „jak sprawdzić czy jestem w BIK ” + dodatkowo gotowy wniosek do usunięcia. Jeśli chcesz skorzystać to zapraszam.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 50. Witam chciałam się dowiedzieć co mogę zrobić żeby oczyścić męża.Wzięłam kredyt on był poręczycielem [wspólne konto] potem problem ze spłatą.Teraz mąż nie może dostać nawet debetu w koncie figuruje jako poręczyciel.Nawiązałam kontakt z bankiem żeby mi zmiejszono raty abym mogła ten kredyt spłacić.Ale niewiem co zrobić żeby mąż nie miał przezemnie problemów

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Violetta-dzięki za wpis. Dopóki nie spłaci pani zadłużenia nie będzie możliwości oczyścić męża w historii bik, ponieważ jako poręczyciel odpowiada również za obecne zadłużenia i wpis o jego poręczeniu może być widoczny nawet do 5 lat po spłacie bez zgody pani i męża( jeśli spełnione będą określone warunki). Proponuję ewentualnie przy składaniu wniosku o kredyt przez męża, dołączyć własnoręczne oświadczenie, że zadłużenia nie wynikały bezpośrednio ze świadomości czy też aktywności męża . Zadłużenie powstało bez zgody męża i o fakcie dowiedział się po czasie, może to przekona analityka danego banku jednak o akceptacji kredytu. Niestety wiele osób nie wie, że poręczając kredyt czy inny produkt bierze również odpowiedzialność do momentu spłaty.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 51. Witam.Mam z mężem problem z uzyskaniem kredytu.W raporcie BR mąż miał wpis 12.03.2009 ,datę spłaty 2.10.2009 i datę figurowania w rejestrze 2.10.2014.Pisaliśmy pismo o wyczyszczenie BR .Dostaliśmy informację że wpis został usunięty.Teraz pytanie odnośnie Bik.Czy musimy jeszcze raz pisać o wyczyszczenie skoro zapis z BR zniknie?Jeśli tak to proszę o podpowiedz jak to dalej załatwiać .Dziękuje i pozdrawiam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Aneta- witam dzięki za wpis. Jeśli macie potwierdzenie z BR że wpis został usunięty to wszystko w porządku, w przypadku gdy ubiegacie się o kredyt warto kserokopie dołączyć dla tego banku. Jeśli wpis w BIK też jest, to należało by złożyć pismo o usunięcie wpisu w banku który was tam wpisał. BR i BIK to 2 różne bazy ale ze sobą współpracujące, więc raczej niewykluczone że tam właśnie jesteście zarówno w 1 jak i 2 bazie.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 52. Znalazłem się w Rejestrze Bankowym.
  Niewielka zaległość wobec banku została spłacona ponad rok temu, otrzymałem potwierdzenie braku roszczeń.
  Obecnie stwierdziłem, że zapisów w Rejestrze nie zaktualizowano.
  Bank potwierdził, że dane wykasuje.
  Ile ma na to czasu ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Włodek- dzięki za wpis, w zasadzie banki powinny wpisy aktualizować raz w miesiącu jeśli zobowiązanie jest spłacane. W twoim przypadku po twojej interwencji w zasadzie odbywa się to od 1-3 miesięcy wraz z aktualizacją w samym Rejestrze Bankowym. Jeśli nic to nie da, proponuję „cisnąć” pismami bank co miesiąc, lub wysłać prośbę o aktualizację do Rejestru Bankowego lub usunięcie wpisu.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 53. Witam, mam taki problem, w 2005 roku nastapila windykacja mojego kredytu w pko bp, bank sprzedal moje zobowiazanie do firmy zewnetrznej (zobowiazanie to obecnie splacam regularnie). W tym roku chcialam wziac kredyt hipoteczny wraz z mezem dostalismy odmowe poniewaz w bik nadal jest wpis odnosnie mojej sprawy z dodatkowa adnotacja iz wpis zostanie usuniety w 2013 roku. Na stronie BIK jest jednak informacja ze oni moga przetwarzac moje dane tylko przez 5 lat. Prosze o pomoc w tej sytuacji

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Dzięki za wpis Małgorzat- wpis mogą trzymać do 5 lat od momentu spłaty całkowitej zobowiązania bez twojej zgody jeśli były zaniechania w spłacie( są tam określone warunki). Jak piszesz w dalszym ciągu spłacasz ,więc zobowiązanie jest czynne. Kwestia tego czy Bank sprzedał całkowicie to zadłużenie, czy tylko współpracuje z tą firmą do wyegzekwowania i całkowitej spłaty zadłużenia. W BIK można usuną wpis jeśli zobowiązanie jest całkowicie spłacone, proponuję dowiedzieć się w banku, jak to wygląda, napisać pismo z prośbą o aktualizację powołując się na sprzedanie długu-ale póki nie jest spłacone to nie gwarantuję usunięcia wpisu. Rozwiązanie jakie inne przychodzi mi namyśl, to napisanie oświadczenia do banku , dla analityka w którym ubiegasz się o kredyt, że sytuacja była niezależna od ciebie i obecnie terminowo i sumiennie regulujesz swoje zobowiązanie- może wyciągnąć taki papier od firmy w której spłacasz, z prośbą o wystawienia takiego pisma ? Kredyty Hipoteczne to najlepszy ale najbardziej pilnowany produkt dla banku, bo w przypadku nieterminowych spłat, albo problemów bank ponosi duże koszty- więc zła historia w BIK to dla niego często szlaban do udzielenia kredytu. Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 54. Witam serdecznie…
  W 2007 roku wzięłam kredyt bratu. Raty były spłacane terminowo, poza jedną, w której było opóźnienie. Kredyt został spłacony wg umowy. Natomiast zostały naliczone odsetki 11zł…. Brat miał to uregulować od razu- ale jak widać troszke zwlekał i zapłacił z opóźnieniem… Przez to nie mogę dostać kredytu, który jest mi teraz potrzebny. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Pracownica banku powiedziała,że powinnam zadzwonić lub napisać do BIKu, natomiast na internecie wyczytałam,ze to jednak do Banku powinnam się zgłosić z wnioskiem… Co robić? Jak długo trwa taka procedura?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Izabelo – dzięki za wpis, najpierw dobrze by było gdybyś pobrała ( raz na 6 miesięcy za darmo można) raport z BIK – wówczas będziesz wiedziała czy to faktycznie o ten kredyt brata chodzi. To prawda , że trzeba z tą sprawą zwrócić się banku( nie do BIK- niestety ale duża ilość doradców ma znikomą wiedzę w tym temacie- a szkoda, bo zamiast sprzedawać tylko powinni również pomagać) który wprowadził twoje dane z negatywnym wpisem. Wówczas trzeba napisać, iż zobowiązanie( te 11 zł zostało spłacone) i prosisz o aktualizacje twoich danych i nie wyrażasz zgody na dalsze przetwarzanie swoich danych. Czasowo to bywa różnie od 1 – nawet do 3 miesięcy, wszystko zależy od szybkości wysłania wniosku aktualizującego banku do BIK.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 55. Witam Panie Pawle, pisze poniewaz 6 lat temu wzialem kredyt z banku pko bp. W miedzyczasie zamknalem dzialalnosc i wyjechalem za granice splacajac kredyt, spoznilem sie z jedna rata, poniewaz myslalem ze zeszlo z konta , bez konkretnej informacji moj kredyt poszedl do windykacji, przez co mialem dodatkowe odsetki, ale kredyt splacilem do konca w ciagu roku. Dzisiaj mam problem wziasc kolejny kredyt poniewaz jestem w bik. Jestem wspolwlascicielem mieszkania i chce splacic rodzenstwo, ktorzy oczekuja splaty ode mnie ,ale bank mi nie udziela e wzgledu na bik. co moge zrobic, czy mozna sie jakos odwolac? prosze o pomoc

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 56. Witam
  Jestem w bik już 3 lata od momentu spłaty zaległości ( 90-180. W umowie kredytowej wyraziłam zgode na przetwarzanie moich danych 2 lata. Czy bik może przetważać moje dane do 5 lat ? Pozdrawam

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ dzięki za wpis Bożena. Jeśli były zaległości w spłacie, to bez twojej zgody BIK będzie trzymał informację aż do 5 lat. Po tym okresie możesz zmobilizować bank do usunięcia twoich danych, podkreślam BANK, który cię tam wpisał bo tylko na jego wniosek BIk może wówczas usunąć niekorzystne dla ciebie wpisy,ale 5 lat musi minąć.Pozdrawiam

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 57. w 1998 roku został udzielony mi kredyt oczywiscie kredyt nie został spłacony, znalazłam sie w biku, data ustania relacji w biku nastapiła w 2007 roku, czyli znaczy ze moja sprawa jest przedawniona , chce teraz wziasc kredyt hipoteczny , lecz bank w którym brałam kredyt nie chce mi wydac zaswiadczenia o wykresleniu wpisu , co mam zrobic

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Adriana- witam i dzięki za wpis. Bik może trzymać negatywny wpis od daty wygaśnięcia zobowiązania nawet do 5 lat,czyli w twoim przypadku do 2012 roku. Po tym okresie możesz wnioskować do Banku o wykreślenie twojej historii dotyczącej tej konkretnej umowy . Nie wiem na co się powołuje bank, jak możesz to napisz mi na maila coś więcej, wspólnie coś zaradzimy. Ewentualnie możesz napisać oświadczenie do banku w którym ubiegasz się o kredyt hipoteczny, że kredyt jest dawno spłacony, nie był spłacany ze względu na różne czynniki, ale w chwili obecnej dany bank nie chce go wykreślić z BIK. Takie oświadczenie może dać analitykowi dodatkowy argument do przyznania ci pozytywnej decyzji. Pozdrawiam

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 58. Witam , mam pytanie , bank umieścił mnie w BIK . Zadłużenie spłaciłem .Bank który umieścił mnie w BIK od pracownicy dowiedziałem się , że to ja mam osobiście wystąpić o wypisanie z rejestru . Z przeczytanych informacji w Internecie dowiedziałem się , że to Bank który wpisu dokonał powinien też ten wpis anulować . Proszę o informację , kto ma wpis anulować .Jeżeli bank to proszę o informację gdzie mogę uzyskać podstawę prawną aby przedstawić ją pracownicy banku.Dziękuję

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Krzysztof – dzięki za komentarz – jedynie bank na twoją pisemna prośbę może usunąć taki wpis jeśli faktycznie spłaciłeś kredyt. To napisz zwykłe pismo do tego banku który cię tam wpisał: „W odniesieniu do udzielonej zgody na udostępnienie przez Bank ……….. moich danych osobowych, a także informacji obejmowanych przez tajemnicę bankową, proszę o wstrzymanie przetwarzania oraz udostępniania wyżej wymienionych danych dla Biura Informacji Kredytowej S. A. z siedzibą w Warszawie. Niniejszy wniosek uzasadniam upłynięciem okresu na jaki została udzielona zgoda na przetwarzanie danych w zawartej umowie kredytowej i uregulowaniem zobowiązań wobec banku z tytułu udzielonego kredytu.
   Informację o decyzji w sprawie niniejszego wniosku wraz z uzasadnieniem, proszę przesłać na adres korespondencyjny podany powyżej
   .”………

   To jest przykład , dodatkowo możesz się powołać na ” art. 105a ust. 2 prawa bankowego” on reguluje konieczność usuwania danych przez bank po spełnieniu określonych warunków.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 59. Dzien dobry mam pytanie bank umiescil mnie w bazie BIK ja zadluzenie splacilem okolo trzech lat temu wiec zadzwonilem do banku o wypisanie z bazy BIK.Pani zktora rozmawialem powiedziala ze wysle wniosek aby mnie wykreslic z bazy BIK.CHcialbym sie dowiedziec czy telefonicznie mozna taka sprawe zalatwic. Jesli tak to jak to dlugo trwa.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Henryk dzięki za wpis. Jeśli uzyskałeś taką informację od pracownika banku na infolini ,że wyślę wniosek to jedyne co można zrobić to zaufać mu. Natomiast nie masz żadnej pewności, że faktycznie taki wniosek będzie wysłany, ewentualnie możesz sprawdzić za 2-3 miesiące w BIK’u , czy faktycznie został wykreślony taki wpis. Telefonicznie nie można usunąć w BIK żadnych wpisów, jedynie listownie bank może to zrobić. Proponuję mimo wszystko wysłać do baku pismo , żeby mieć podkładkę.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 60. Paweł Stopka :@Małgorzata – dzięki za wpis. Gosiu według mojej subiektywnej opinii te 14 dni na aktualizację wpisu masz dopiero po spłaceniu zobowiązania w całości przez dłużnika Jeśli dłużnik częściowo spłacił zadłużenie to aktualizacja jedynie może być odnośnie zmiany wysokości zobowiązania- dla mnie niepotrzebna praca , która nic nie wnosi. Nie wiem gdzie ten wpis umieściłaś czy w KRD , BIG na jakiejś inne platformie najlepiej sprecyzować to pytanie do właścicieli portalu. Natomiast moje pierwsze zdanie powinno być adekwatne do postawionego przez ciebie pytania .

  Małgorzata-dzięki za odpowiedż właśnie mnie o to chdziło,dluznik jeszcze nie spłacil zobowiązania
  a jeśli chodzi gdzie ten wpis umieściłam to jest
  to big.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Małgorzata-nie ma za co, cieszę się że w jakims stopniu pomogłem :)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 61. mam pynanie- wpisałam dłużnika W aktualizacji danych pisze ze mam 14dni na aktualizacje po tym terminie zapłace kare. I chciałabym sie dowiedziec na czym to polega.Bo dłuznik nie musi oddac dlugu w ciągu 14 dni moze w ciągu miesiąca.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Małgorzata – dzięki za wpis. Gosiu według mojej subiektywnej opinii te 14 dni na aktualizację wpisu masz dopiero po spłaceniu zobowiązania w całości przez dłużnika Jeśli dłużnik częściowo spłacił zadłużenie to aktualizacja jedynie może być odnośnie zmiany wysokości zobowiązania- dla mnie niepotrzebna praca , która nic nie wnosi. Nie wiem gdzie ten wpis umieściłaś czy w KRD , BIG na jakiejś inne platformie najlepiej sprecyzować to pytanie do właścicieli portalu. Natomiast moje pierwsze zdanie powinno być adekwatne do postawionego przez ciebie pytania :).

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 62. witam byłam współwłaścicelem rachunku bierzącego męż gdzie był debet .mąz wypisał mnie z współwłasności i potem zamknął rachunek natomiast ja dalej widnieje w biku że mam debet czy bank nie poinformował biku o zmianie i co mam zrobić by zmienić wpis?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @bożena – dzięki za wpis, w pierwszej kolejności trzeba napisać pismo do banku o dokonanie aktualizacji danych w BIK i wykreślenie danych z tej bazy poprzez informację o braku zgody na dalsze przetwarzanie twoich danych . Jeśli debet był spłacany terminowo to ja bym tego wpisu nie usuwał , bo on buduje ci pozytywną historię kredytową- wówczas jest przydatny.

   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 63. Witam, mam pytanie… mianowicie chciałbym wiedzieć co zrobić aby mnie wykreślono z BIG-u, pewnie trzeba spłacić zaległości, a jeżeli to zrobię to w jakim czasie zostanę usunięty z tej listy? dziękuję

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Tak musi być spłacone zobowiązanie, wówczas można wystosować pismo do osoby lub ” firmy” która nas tam umieściła o usunięcie wpisu. Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 64. Witam Mam taki problem . Wzięłam laptopa na raty i z przyczyn osobistych nie mogłam go spłacić i teraz uregulowałam całe zadłużenie . A więc jak długo będę na liście dłużników ?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @justyna, dzięki za wpis.
   Jeśli kredyt nie był spłacany terminowo(zwłoka w spłącie wyniosła powyżej 60 dni oraz po upływie co najmniej 30 dni od poinformowania ciebie przez bank o zamiarze przetwarzania twoich danych bez twojej zgody) dane te są przetwarzane w Bik przez okres nie dłuższy niz 5 lat od daty wygaśnięcia zobowiązania. Po tym okresie możesz napisać do banku o wykreślenie wpisu i odmowie z dalszego przetwarzania twoich danych.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 65. czy jestem dłużnikiem

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @ bernard – na to pytanie to ty sam najlepiej chyba wiesz :)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 66. czy jestem w biku

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @bernard- jeśli bierzesz lub brałeś kredyty to tak.

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
  • obecnie już nawet wzięcie chwilówki może równać się z wpisem do biku. Pierwszy zaczął vivus a następnie kolejne firmy zaczęły wpisywać pożyczki do baz. Więc jeśli tak jak kolega wspominał brałeś lub masz kredyt i/lub chwilówkę to prawdopodobnie jesteś w biku.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>