Elixir czy Eliksir- Sesje wychodzące to znaczy Elixir bank

elixirNa początku zacznijmy od rozwiązania problemu, od kultowego już mylenia pojęć bankowych przez większość z nas. Pamiętaj, że elixir to godziny przelewów, godziny księgowania, czyli sesje wychodzące przelewów z jednego banku do drugiego. Natomiast słowo Eliksir jest mieszaniną najczęściej cieczy, bo może być to ewentualnie eliksir miłości, ale nie o tym na tym blogu piszę, na pewno taki eliksir - to nie godziny księgowania przelewów. Zobacz, dla którego banku jest sesja wychodząca, a o której jest sesja przychodząca, czyli księgowanie przelewów.

 Elixir

Na początku z wikipedii, żeby było łatwiej: „ELIXIR (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa) - funkcjonujący w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej, międzybankowy system pośredniczący w elektronicznej wymianie komunikatów o zleceniach płatniczych oraz wierzytelnościach. Jest to system rozrachunku, w którym zlecenia wystawiane do zaksięgowania na rachunkach banków są rezultatem kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań banków, wynikających z indywidualnych zleceń klientów. System pośredniczy w wymianie:
 • poleceń przelewu
 • dowodów wpłaty
 • poleceń zapłaty
 • czeków z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych
 • not obciążeniowych (Gospodarcze Obciążenia Bezpośrednie – GOBI)
Poprzednikiem ELIXIR-u był system wymiany papierowych dokumentów SYBIR.
Źródło: wikipedia.
Czyli uważam, że wszystko jasne. Dla ułatwienia wyobraź sobie, że jeden bank, przesyła informacje do drugiego, coś na wzór maila, że zrobiłeś przelew na daną kwotę o danej godzinie, na konkretny nr rachunku. Drugi bank odnotowuje to w swoim systemie. Środki fizyczne rozliczane są w innej porze . Pamiętaj, że jeśli w twoim banku zrobiłeś przelew z rana, nie oznacza wcale, że na drugim koncie będziesz mieć środki po 15 minutach. Mimo, iż takie informacje są błyskawicznie wysyłane w sytemie Elixir między bankami, to faktycznie odbywa się to w określonych godzinach, można powiedzieć przychodzi i wychodzi wszystko paczkami informacyjnymi.

Sesje wychodzące, sesje przychodzące- godziny przelewów w bankach.

elixireliksir Jak widzisz, różnie to bywa w każdym banku z tą sesją wychodzącą, czasami między jednym bankiem a drugim jest nie wielka różnic a w wysyłaniu przelewów, ale także przelewy przychodzące są różne. Warto zwrócić uwagę , że w niektórych bankach, jak np. Alior Bank - żeby przelew wyszedł o konkretnej godzinie , też musi być zrealizowany przez ciebie do określonej godziny. Więc teraz już wiesz kiedy otrzymasz pieniądze z innego banku.   Pozdrawiam Paweł      

Komentarze

comments

Powered by Facebook Comments

2 comments on “Elixir czy Eliksir- Sesje wychodzące to znaczy Elixir bank

 1. Hej pawle, a kiedy w aliorze wyjdzie przelew jak zrobie go po przed sama 9 rano?. bo róznie to bywa z ich przelewami.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • @Paula-thx za wpis. Jeśli przed samą 9 to dopiero pójdzie tą następną sesją czyli koło 12:30.
   Pozdrawiam Paweł

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>